Samotność seniorów 45+

Mówi się, że człowiek to zwierzę stadne. Samotność nie leży w naszej naturze i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć niszczącego i frustrującego uczucia osamotnienia.

Samotność pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy odchodzą bliskie nam osoby. Czasami radykalne zmiany w naszym życiu wywołuje wyprowadzka dzieci, które zaczęły dorosłe życie, rozwód, czy śmierć kogoś z rodziny. Takie zmiany uderzają przede wszystkim w osoby starsze, pozostawiając w życiu pustkę, często także mamy uczucie, że jesteśmy niepotrzebni.

Zazwyczaj problem samotności dotyczy seniorek powyżej 45 roku życia, które rozstały się z życiowym partnerem. Poczucie porażki odbiera chęć poszukiwań nowego partnera. Miewa to także związek z traumatycznymi przeżyciami, jakich niektóre z nich doświadczyły w toksycznych związkach. Przez lata poddawane presji psychicznej obawiają się dominacji kolejnego mężczyzny.

Seniorzy i seniorki, którzy uwolnili się z nieudanych związków powinni zacząć od poznania siebie, własnych potrzeb i pragnień. Lęk przed samotnością nie jest wystarczającym powodem do nawiązania na nowo bliskich relacji. Kiedy już zdobędziemy się na obiektywną ocenę przeszłości i wybaczymy sobie samym i tym, którzy nas skrzywdzili, nadejdzie czas na nową miłość.

Inny rodzaj osamotnienia wiąże się z wyprowadzką dorosłych dzieci. Tutaj także cierpią głównie kobiety. Do tej pory czuły się opoką dla swoich dzieci, wspierały je i bardzo często dbały o nie przygotowując posiłki, piorąc i sprzątając. Po wyfrunięciu piskląt z gniazda pozostaje dezorientacja, poczucie niespełnienia a nawet niepokój. Seniorki powinny radośnie myśleć o dorastaniu dzieci. Wreszcie nadszedł czas, by zrobić coś tylko dla siebie i przestać panować nad sytuacją. Relaks i odkrywanie nowych pasji powinny stać się wyznacznikiem odzyskanej po latach wolności.

Seniorzy odczuwają specyficzny rodzaj samotności, gdy przechodzą na emeryturę. Zaprzestanie częstych kontaktów z ludźmi w pracy, zburzenie rutyny i zyskanie czasu, z którym nie bardzo wiedzą, co zrobić, przekłada się na rosnącą frustrację. Panowie także powinni odnaleźć swoje hobby i oddać się mu, zamiast zamykać się przed fascynującym światem w zaciszu swoich czterech kątów.