Testament - najważniejsze informacje

Testament służy do udokumentowania woli rozporządzenia własnym majątkiem, na wypadek śmierci. Często odwlekamy moment jego sporządzenia, ponieważ w naszej kulturze głęboko zakorzeniony jest lęk przed śmiercią. Nie rozmawiamy o niej, czasem traktujemy jak wstydliwy temat.

Nie tylko seniorzy powinni myśleć o sporządzeniu testamentu, lecz także młodsi ludzie, którzy pragną, aby ich majątek został zarządzany zgodnie z ich wolą, w przypadku nagłej śmierci, która dotyczy każdego człowieka stąpającego po tej ziemi.

Kwestie związane ze sporządzaniem testamentu reguluje kodeks cywilny, w szczególności księga czwarta - spadki. Warto pamiętać, że testament obejmuje rozporządzenie majątkiem jednej osoby - samego spadkodawcy. Autor testamentu nie może rozporządzać wspólnym majątkiem.

Spadkodawca w każdej chwili ma prawo odwołać testament, może zakwestionować jego fragmenty jak i całą treść sporządzonego dokumentu. Ważny jest jednak stan świadomości spadkodawcy. Mając ograniczoną czynność prawną, czyli będąc osobą ubezwłasnowolnioną lub mając ograniczoną świadomość, nie może sporządzać testamentu i go zmieniać.

Testament można sporządzić w każdym momencie życia i w każdym miejscu. Z prawnego punktu widzenia rozróżniamy testamenty zwykłe i szczególne. Te pierwsze sporządzane są własnoręcznie, notarialnie lub przez ustne oświadczenie woli. W ostatnim przypadku konieczni są świadkowie, którzy potwierdzą ustne oświadczenie: kierownik urzędu stanu cywilnego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Testamenty szczególne najczęściej powstają w obliczu realnego zagrożenia śmiercią spadkodawcy lub w innych przypadkach, gdy zachowanie tradycyjnej formy sporządzenia dokumentu jest uniemożliwione. W takiej sytuacji spadkodawca wyraża ostatnią wolę ustnie w obecności dwóch świadków.

Najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać to, jeśli jest to możliwe, należy sporządzić testament w formie pisemnej. Należy napisać go własnoręcznie i opatrzyć datą. Z prawnego punktu widzenia brak daty nie dyskwalifikuje dokumentu, jednak jest to ważna informacja, która może wykluczyć np. sporządzenie go w stanie ograniczonej świadomości.

Katarzyna Matczuk