Zaproszenie do sauny

Polska sauna JAF

To był ciężki dzień, tydzień, miesiąc, a może nawet rok? Zrelaksuj się w skandynawskim stylu — odpręż swój umysł oraz ciało w saunie. Tak się składa, że Finowie mają w tej dziedzinie nie tylko duże doświadczenie, ale i odpowiednie materiały! Zamknij oczy i pomyśl, jakie okoliczności kojarzą Ci się z relaksem.

Obstawiamy, że raczej ciepło niż zimno, do tego cisza lub łagodna muzyka, domowe ognisko, kameralna atmosfera. Teraz pomyśl o materiałach — co będzie bardziej odprężające w dotyku: drewno, szkło, a może metal? No właśnie, ponownie wygrywa naturalne ciepło, a wspólnie z nim szlachetne usłojenie. Jest takie miejsce, które łączy wszystko powyższe w jednym pomieszczeniu. To pomieszczenie nazywa się sauna, a za jej ojczyznę uważa się Finlandię.

Galeria TUTAJ

Sorry, taki mamy klimat

Finowie uczynili z sauny element swojej kultury i codziennej egzystencji. Wynika to z mroźnego klimatu, w którym przyszło im żyć. Słowo sauna pochodzi właśnie z języka fińskiego i oznacza drewniany domek, służący do wygrzania się po powrocie. Później doszli do tego, że gorąca para nie tylko ogrzewa ciało, ale i oczyszcza umysł. Oczywiście — nie oni jedni, gdyż tego typu praktyki było stosowane m.in. w starożytnym Rzymie oraz środkowej Azji. Rosyjska bania to też żadna nowość. Bez dwóch zdań Finowie odpowiadają jednak za jej spopularyzowanie. W myśl powiedzenia myśl globalnie, działaj lokalnie — w Finlandii saunę posiada praktycznie każda rodzina. Dokładnie rzecz ujmując: jedna sauna przypada tam statystycznie na dwóch mieszkańców.

Nic więc dziwnego, że fiński Lunawood, czyli międzynarodowy lider termowania — też wie to i owo na temat. Surowy klimat hartuje mieszkających tam ludzi, jak również ich drzewo.

- Termowaniem (thermowaniem) nazywamy obróbkę cieplną drewna, polegającą na wygrzewaniu desek w profesjonalnych piecach. Metoda ta, tak jak sauna, wywodzi się z Finlandii. Optymalne efekty przynosi wobec sosny oraz świerku. Podczas termowania redukujemy wilgotność drewna do bezpiecznego poziomu 4-6%. Naturalnie dobre właściwości izolacyjne drewna wzrastają dzięki temu o dodatkowe 25%! Otrzymane deski są już na zawsze pozbawione żywicy oraz stabilne wymiarowo, a tym samym odporne na wilgoć i wahania temperatury — mówi Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska w dziedzinie tarasów i elewacji.

Zdrowie pełną parą

Sauna nie tylko wzmacnia organizm, ale ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt. Co ciekawe, termowanie działa podobnie na drewno! Proces polega na długotrwałym wygrzewaniu drewna w wysokiej temperaturze (48-96 godzin w 212°C) i odbywa się w gęstych oparach pary wodnej. Brzmi znajomo?

- Deski sosnowe i świerkowe w wyniku termowania zyskują piękną ciepłą barwę, która wprowadza przyjazny klimat i wygląd premium. Znakomicie współgra z nowoczesnymi pomysłami na aranżację przestrzeni, które są charakterystyczne dla stref wellness i spa w luksusowych hotelach. Drewno jest też dobrym izolatorem akustycznym, więc oprócz ciepła — zyskujemy spokój. Termodrewno może być bez obaw stosowane w wilgotnym otoczeniu, czyli właśnie saunie, łazience lub nad basenem. Nie paczy się, nie gnije, ale też nie parzy. Potwierdzają to badania prowadzone w fińskich łaźniach publicznych, gdzie termodrewno było poddawane nagrzewaniu po 10 godzin dziennie.

Szacuje się, że produkty z termodrewna (thermodrewna) na tarasie i elewacji wytrzymują 30 lat. Możliwe, że nawet więcej, ale nie dysponujemy jeszcze starszymi testami. Lunawood ThermoWood® wyróżnia się trwałością i stabilnością, co czyni je idealnym wyborem do budowy saun. Zarówno domowych, jak i komercyjnych.

Dobre dla człowieka i natury

Finowie słyną nie tylko z dbałości o swoje zdrowie, lecz również środowisko. Natura to ich największe bogactwo, o które starają się świadomie dbać, a nie tylko czerpać z niego krótkowzroczne korzyści. Odzwierciedla to proces produkcji termodrewna, które powstaje bez użycia chemikaliów. Wysokie parametry użytkowe uzyskuje wyłącznie w efekcie wpływu ciepła oraz pary. Proste i skuteczne. Dlatego na koniec swojego (bardzo długiego zresztą) cyklu życia może zostać bez obaw spalone i w pełni poddane recyclingowi. Potwierdza to m.in. skandynawska etykieta Nordic Swan — certyfikująca materiały spełniające najwyższe wymogi budownictwa ekologicznego.

- Termodrewno jest w 100% ekologiczne. Produkty Lunawood spełniają normę ISO 9001, posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a nawet prawo do używania fińskiego godła i flagi, gdyż wszystkie powstają na terenie Finlandii. Thermodrewno pochodzi zatem z europejskich obszarów, co skraca logistykę oraz ogranicza ślad węglowy. Zarówno proces produkcji, jak i łańcuch dostaw, są zrównoważone i kontrolowane.

Rozgrzewająca temperatura łagodzi dolegliwości bólowe, oczyszcza organizm, pomaga zabić bakterie oraz zregenerować zmęczone mięśnie. To szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, ale ze względu na zwariowane tempo naszego życia — ze zdrowotnych benefitów sauny warto korzystać cały rok. Piękne i wytrzymałe termodrewno będzie do tego wymarzonym kompanem.

Najwyższą jakość produktów rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jednym z jego oficjalnych założycieli (20 lat doświadczenia). Oryginalny ThermoWood® (deski profilowane tarasowe, elewacyjne oraz akcesoria montażowe) znajdziesz i zamówisz w JAF Polska.