O kardiologii dla uczniów, lekarzy i pacjentów w Bielsku Białej

Centrum Onkologii w Bielsku Białej
III Podbeskidzkie Warsztaty Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych oraz Klub Pacjenta w Bielsku-Białej. W dniach 30.11 – 2.12 w Bielsku Białej odbyły się III Podbeskidzkie Warsztaty Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych, współorganizowane przez Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Beskidzką Izbę Lekarską, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz Grupę American Heart of Poland.

Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do wysłuchania wykładów na temat zdrowego stylu życia i badań kardiologicznych oraz wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach. Spotkaniu towarzyszyły także warsztaty dla licealistów, którzy mogli dzięki temu rozwinąć swoją pasję do medycyny i poznać tajniki pracy lekarzy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Podbeskidzkie Warsztaty Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych odbywały się w Bielsku-Białej już po raz trzeci. Ideą tego przedsięwzięcia jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń dla przedstawicieli środowisk medycznych, a także promowanie medycyny jako ścieżki kariery zawodowej wśród młodych ludzi. Z każdą kolejną edycją program spotkania jest rozwijany – tym razem bardzo istotnym punktem programu był również Klub Pacjenta, w ramach którego wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać ciekawych prelekcji na temat profilaktyki chorób układu krążenia.

– Zależy nam na ścisłej współpracy różnych podmiotów medycznych, tak abyśmy mogli świadczyć jak najlepszą kompleksową opiekę dla wszystkich mieszkańców. Stąd też bardzo nas cieszą tego typu inicjatywy, dzięki którym możemy się bezpośrednio spotkać z pacjentami, wysłuchać ich potrzeb oraz przekazać cenną wiedzę na temat tego, jak na co dzień możemy zadbać o swoje zdrowie – podkreśliła dr n. med. Agnieszka Gorgoń Komor - specjalista-kardiolog, senator RP.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z słuchaczami eksperci w zakresie m.in. kardiologii, fizjoterapii, dietetyki i psychologii. Na uczestników Klubu Pacjenta czekały również bezpłatne konsultacje ze specjalistami, pomiar ciśnienia, a także możliwość zapoznania się ze zdalnym system do monitorowania pacjenta.

Galeria TUTAJ

Wykłady w ramach Klubu Pacjenta rozpoczęły się od prelekcji Agnieszki Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, która opowiadała o Karcie Pacjenta z niewydolnością serca. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Nowak, kierownik Zakładu Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach omówił temat rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów z chorobami układu krążenia. Cenne porady zdrowotne z punktu widzenia kardiologa przekazał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland, w wykładzie pod tytułem „Profilaktyka Chorób Układu Krążenia”.

W agendzie Klubu Pacjenta nie zabrakło też praktycznych wskazówek na temat zdrowego stylu życia pod kątem diety, codziennych ćwiczeń, a także wsparcia psychologicznego dla osób z chorobami kardiologicznymi oraz ich bliskich. O rytmizacji i wzorcach ruchowych dla pacjentów rozpoczynających profilaktyczną aktywność fizyczną w imieniu prof. dr. hab. Krzysztofa Ficka, Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej AWF w Katowicach, mówiły przedstawicielki Galen-Ortopedia Sp. z o.o.: mgr Julia Walatek i mgr Martyna Borowska. Porady na temat stylu żywienia wspierającego serce przekazała mgr Katarzyna Jasionowicz, dietetyk z Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland, natomiast wiedzą z zakresu psychologii w tym zakresie podzieliła się mgr Justyna Zdanowicz, psycholog z Centrum Medycznego Corvita w Bielsku-Białej.

III Podbeskidzkie Warsztaty Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych to również spotkania z licealistami – laureatami olimpiady medycznej. Uczniowie z sześciu szkół z Katowic, Bielska-Białej i Tychów mieli w ciągu dwóch dni warsztatowych niepowtarzalną okazję, aby obserwować pracę kardiologów i kardiochirurgów z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku Białej, Grupa American Heart of Poland.

- Warsztaty dla uczniów to dla nas okazja do dołożenia swojej „cegiełki” do kształcenia przyszłych kadr medycznych i zachęcania młodych ludzi do wybrania właśnie takiej kariery zawodowej. Ci młodzi ludzie już teraz zaskakują swoją błyskotliwością, ciekawością i wiedzą – prawdziwą przyjemnością było pokazać im tajniki pracy lekarza. Mam nadzieję, że dzięki temu tym bardziej udało nam się ich przekonać, że warto wybrać medycynę jako dalszy kierunek kształcenia, a w przyszłości również pracy – podkreślił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator bielskiego Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Kliniki Serca.

Młodzi pasjonaci medycyny w ramach warsztatów mogli m.in. spróbować swoich sił w kursie szycia chirurgicznego, przeprowadzić badania echa serca oraz skorzystać z symulatora badań laparoskopowych, a nawet na żywo obserwować operację wszczepiania bypassów.

Uczniowie mieli okazję spotkać się również z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Bochenkiem, współzałożycielem Grupy American Heart of Poland, lek. med. Lechem Wędrychowiczem, dyrektorem Beskidzkiego Centrum Onkologii oraz prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim, który sprawował patronat honorowy nad wydarzeniem.

Organizatorami Podbeskidzkich Warsztatów były: Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland, Beskidzka Izba Lekarska, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”, Centrum Medyczne Corvita w Bielsku-Białej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, Akademia Śląska w Katowicach, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Galen-Ortopedia Sp. z o.o.; Fundacja WhyNot oraz mTree Medical Soltions Sp. z o.o.