DOBRZE ŻE JESTEŚ

FUNDACJA DOBRZE ŻE JESTEŚ jest jedyną organizacją w Polsce, która od maja 2005 r, wykorzystując autorski program działania wspiera dorosłych pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi utrzymując wolontariat w szpitalach. Przekonujemy szpitale do przyjęcia wolontariuszy. Pozyskujemy, szkolimy i wprowadzamy wolontariuszy do szpitali w Polsce.

Grupa - łącznie ponad 300 wolontariuszy - pełni całodzienne dyżury na 12 oddziałach hematologii oraz onkologii w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Utrzymujemy i koordynujemy działanie zespołów wolontariuszy w szpitalach.

 

dobrze_ze_jestes

Wolontariusze pracujący na oddziałach wnoszą ciepło i serdeczność - czyli to, co niezbędne w świecie strachu i upokorzenia, jakie niesie ze sobą choroba. Zrobią to, co akurat potrzeba – włącznie z drobnymi zabiegami pielęgnacyjnymi – nie wchodząc w kompetencje medyczne. Wspierają rozmową, ciekawą książką, poczęstują herbatą lub zrobią drobne zakupy. Pilnują by nie zabrakło nadziei, uśmiechu… czy też po prostu drugiego człowieka. Kiedy nie można już nic zrobić po prostu czuwają przy łóżku pacjenta.

 

Takie działania, wraz z naszymi inicjatywami dla pacjentów: Wędrującą Biblioteką, Przyjazną Poczekalnią, Punktem Pomocy w przychodniach oraz organizowanymi świętami Bożego Narodzenia, czy Wielkiej Nocy oswajają szpitalne życie - czynią je bardziej godnym.

 

 

 

Stawiamy przede wszystkim na jakość i konkretną, realną pomoc pacjentowi – uzależnioną od potrzeby chwili. Poprzez odpowiedni system selekcji, rekrutacji, szkoleń i koordynacji wolontariuszy zyskaliśmy szacunek nie tylko pacjentów, ale i personelu medycznego, który również uzyskuje realne wsparcie wolontariuszy w tych szpitalach, w których jesteśmy obecni.

 

 

 

Aktualnie staramy się dotrzeć do seniorów, osób z bogatym doświadczeniem życiowym, którzy część swojego czasu chcieliby poświęcić innym. W wypracowanym przez nas systemie widzimy szansę na połączenie wspierania aktywizacji społecznej seniorów, integracji ze społeczeństwem i zagospodarowania wolnego czasu starszych osób z działaniami na rzecz osób przewlekle chorych. Z naszej praktyki wynika, że spotkanie seniorów i osób chorych, które szukają kontaktu, rozmowy i oparcia w drugiej osobie, mającej czas i chęć spotkania – stwarza możliwość autentycznego zaspokojenia potrzeb obu tych grup społecznych.