Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Co język mówi o zdrowiu?

Myjesz zęby i nagle dostrzegasz niepokojące zmiany na swoim języku. Warto dobrze mu się przyjrzeć, ponieważ mówi on dużo o kondycji naszego organizmu i może ostrzegać przed poważnymi chorobami. Czasami niewłaściwa higiena jamy ustnej także może sprawiać, że nasz język wygląda niezbyt dobrze. Język jest bardzo ważny w naszym organizmie. Dzięki niemu czujemy smak, możemy mówić, przełykać i mamy właściwie umiejscowioną szczękę oraz zęby. Co więc powinno nas zaniepokoić?

jezyk

- przede wszystkim wszystkie zmiany zabarwienia, nalot, opuchlizna, pojawienie się krost i wyprysków, może sugerować, że w naszym organizmie coś dzieje się nie tak.

- szczególnie powinny nas zaniepokoić nagłe zmiany na języku. Jeśli puchnie, nawracają na nim małe ranki, które trudno się goją, występuje na nim utrzymujący się nalot, który nie jest na przykład rezultatem rozwijającej się infekcji, a w razie dłuższej choroby wciąż się utrzymuje, trudności w spożywaniu pokarmu oraz utrata zmysłu smaku.

- powodem bólu i obrzęku mogą być infekcje w jamie ustnej, źle dopasowana proteza lub aparat na zębach, przygryziony język lub prozaicznie dziura w zębie lub też jego niewłaściwie przeprowadzone leczenie.

- jeżeli język zaczyna puchnąć nagle i staje się coraz większy, może prowadzić do nawet do uduszenia. Dzieje się tak zwykle w wyniku przebiegu reakcji uczuleniowej, więc w takim wypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub udać się do lekarza, ponieważ może to zagrażać ludzkiemu życiu.

- na języku mogą także tworzyć się bolesne afty, które zwykle związane są z niedoborem witamin w organizmie, chorobą lub spadkiem odporności, anemią. Może to być także reakcji na pastę do zębów, nowy płyn do płukania ust czy niewłaściwe szczotkowanie zębów.

- jeżeli niepokojące objawy utrzymują się dłużej, warto zasięgnąć porady lekarza, by wykluczyć poważne choroby.

seniorzy.PL