Pogoda sterująca samopoczuciem seniora

Wielu z nas cierpi podczas zmieniającej się pogody. Co więcej - zdarza się, że nasze samopoczucie ulega zdecydowanemu pogorszeniu, zanim jeszcze zmieni się pogoda.

 

spacer jesienny

Związane jest to z tak zwaną meteoropatią, która powoduje, że nasz organizm bardzo dotkliwie odczuwa zmiany pogodowe. Zmiany temperatury, ciśnienia, mocno wiejący wiatr powodują u takich osób najczęściej uporczywe bóle głowy, pogorszony nastrój, apatię i zmniejszona chęć do działania. W zależności od tego na jakie choroby jeszcze cierpimy, możemy czuć się źle nie tylko podczas zmiany z dobrej pogody na złą, ale także odwrotnie. Złe samopoczucie podczas wyżu związane jest głównie z alergią.

Podczas ładnej, słonecznej pogody stężenie pyłków w powietrzu rośnie, a to pogłębia stany alergiczne i zdecydowanie je nasila. Zmiany pogody najdotkliwiej odczuwają seniorzy, szczególnie ci, którzy cierpią również na choroby układu krążenia, stawów oraz choroby psychiczne. To oni reagują szczególnie mocno na zmiany w pogodzie. Zmiany pogody mogą prowadzić również do utraty apetytu lub nasilenia apetytu oraz do problemów ze snem, odczuwania niepokoju i napięcia. Niekorzystne oddziaływanie warunków pogodowych może mieć charakter dziedziczny, przekazywany z pokolenia na pokolenie, może być również nasilone w związku z przyjmowanymi lekami, dużym stresem i napięciem, zmęczeniem, złym odżywianiem, niehigienicznym trybem życia. Aby złagodzić skutki meteoropatii najlepiej dotlenić organizm, wybrać się na spacer, przewietrzyć dobrze mieszkanie, zacząć uprawiać jakiś sport – chodzić na basen, aerobic, spacerować, dobrze się wysypiać. Organizmowi należy również zapewnić drobne przyjemności w postaci relaksu, jak filiżanka dobrej kawy lub herbaty, smaczne ciasto lub kostka czekolady, relaksujący prysznic czy kąpiel. Dodatkowo organizm można wspomóc lecytyną, magnezem, witaminą B lub suplementami diety, szczególnie tymi pobudzającymi jak guarana czy czerwona i zielona herbata.

JS