Ruszył Kongres Gospodarki Senioranej 2025
W swoim wystąpieniu Marzena Rudnicka podkreśliła, że przyszłość pokolenia 60+ w dużej mierze zależy od tego, jak dziś przygotujemy się do zmian technologicznych.
- Jeśli się nie przygotujemy – to długowieczność i technologie nie będą nam sprzyjały – mówiła.
Cyfrowe kompetencje i bezpieczeństwo
Według danych przytoczonych przez prelegentkę, tylko około 28 % seniorów na świecie w wieku 65–74 lat posiada podstawowe kompetencje cyfrowe. W Polsce liczba osób starszych z takimi umiejętnościami jest jeszcze niższa – regularnie z internetu korzysta zaledwie 12–15 % osób po 65. roku życia.
Marzena Rudnicka podkreśliła, że aktywność cyfrowa to nie tylko wygoda – to także inwestycja w zdrowie i sprawność umysłu.
- Mózg lubi aktywność cyfrową - mówiła, przypominając, że seniorzy korzystający z internetu są nawet o połowę mniej narażeni na demencję.
Cyberbezpieczeństwo i emocje
W swoim przemówieniu prezeska SilverHUB zwróciła również uwagę na rosnące zagrożenia związane z cyberoszustwami wśród seniorów.
- Nie chodzi o nieporadność, niewiedzę czy wiek – chodzi o mechanizmy, które bazują na emocjach i pośpiechu – zaznaczyła.
Jej zdaniem produkty i usługi cyfrowe powinny być projektowane jako „cyberłatwe” i „cyberbezpieczne” – tak by wspierały wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku.
Seniorzy – potencjał, nie nisza
Marzena Rudnicka przypomniała, że w Polsce żyje już około 10 mln osób po 60. roku życia – to ogromna grupa, która nie może być traktowana jako nisza. Zwróciła się do przedsiębiorców z apelem o odpowiedzialność technologiczną i społeczną:
- Mam marzenie, żeby w firmach finansowych powstały międzypokoleniowe panele wdrożeniowe, rady ‚cybersów’, które będą obligatoryjne – mówiła.
O czym jest Kongres?
Hasłem tegorocznej edycji jest #cybersi, które łączy doświadczenie pokoleń z odwagą wchodzenia w cyfrowy świat.
W centrum uwagi znajdą się trzy główne filary:
- Społeczeństwo
- Rynek pracy
- Konsumenci
Z naciskiem na edukację cyfrową, równość w dostępie do usług oraz innowacje technologiczne.
W programie kongresu m.in.:
- Debata główna „Bezpieczny cyfrowy świat dla każdego – jak rewolucja technologiczna wpływa na życie seniorów?”
- Panel „Rola edukacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa we włączeniu społecznym i zawodowym”
- Premiery badań dotyczących hejtu w internecie wśród osób starszych oraz przyszłości rynku pracy wobec osób 50+
- Dyskusje o walce z dezinformacją i wykorzystaniu sztucznej inteligencji w edukacji i komunikacji między pokoleniami
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – zarówno w formule stacjonarnej, jak i online. Więcej na www.kongresgospodarkisenioralnej.pl
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął serwis Seniorzy.pl