arrow Wróć
search
Wyszukaj

Listonosz nadal przynosi emeryturę? 1 na 5 seniorów wciąż wybiera gotówkę

Choć aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymuje świadczenia bezpośrednio na konto bankowe, wciąż spora grupa seniorów – około 1,78 mln osób – korzysta z tradycyjnej formy wypłaty i odbiera emeryturę lub rentę od listonosza. ZUS kontynuuje działania na rzecz zwiększenia ubankowienia, ale nie wszyscy są gotowi na cyfrową zmianę.

Listonosz nadal przynosi emeryturę? 1 na 5 seniorów wciąż wybiera gotówkę
Adobe Stock
angle Emerytura od listonosza czy przelew na konto? Seniorzy coraz częściej wybierają bank
angle Bankowe przelewy coraz popularniejsze
angle Dlaczego ZUS promuje przelewy?
angle Kto wciąż wybiera gotówkę?
angle ZUS zachęca, ale nie zmusza

Emerytura od listonosza czy przelew na konto? Seniorzy coraz częściej wybierają bank

Coraz więcej emerytów i rencistów w Polsce decyduje się na otrzymywanie świadczeń z ZUS drogą elektroniczną. Jak wynika z najnowszych danych, w marcu 2025 roku poziom ubankowienia sięgnął 80 proc. To oznacza, że aż cztery na pięć osób otrzymuje emeryturę lub rentę przelewem bankowym. Jednak nadal ok. 20 proc. seniorów wybiera przekaz pocztowy – a więc co piąta emerytura wciąż trafia do rąk własnych za pośrednictwem listonosza.

Bankowe przelewy coraz popularniejsze

Ubankowienie, czyli wypłata świadczeń na konto, systematycznie rośnie. Na koniec 2024 roku odsetek ten wynosił 79,7 proc., co pokazuje, że ZUS skutecznie realizuje strategię wspierania obrotu bezgotówkowego. Dla porównania – jeszcze w 2020 roku przekazów pocztowych było aż 2,2 mln, podczas gdy w 2024 roku liczba ta spadła do 1,78 mln.

- Przelewy bankowe oznaczają nie tylko wygodę i oszczędność czasu, ale także zwiększają bezpieczeństwo finansowe. Chcemy, aby nasi klienci mogli swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi i nie narażali się na kradzież czy oszustwa - podkreśla Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w województwie śląskim.

Dlaczego ZUS promuje przelewy?

Program ubankowienia jest częścią szerszej strategii ZUS, wspierającej cyfryzację i automatyzację procesów. Wypłata świadczeń na konta bankowe nie tylko zwiększa wygodę i bezpieczeństwo, ale także obniża koszty operacyjne instytucji i usprawnia cały system.

Z danych wynika, że najbardziej „ubankowione” są:

  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – 98,8 proc.,
  • emerytury pomostowe – 96 proc.,
  • świadczenia przedemerytalne – 94,9 proc.,
  • klasyczne emerytury – 82,3 proc.

Kto wciąż wybiera gotówkę?

Najniższy poziom ubankowienia odnotowuje się wśród osób pobierających:

  • świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – 43,3 proc.,
  • rentę socjalną – 66,4 proc.,
  • świadczenia z programu „Mama 4+” – 47 proc.

W tych przypadkach dużą rolę odgrywa wykluczenie cyfrowe lub ograniczony dostęp do banków, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Dla wielu seniorów listonosz to nie tylko źródło gotówki, ale i forma kontaktu z otoczeniem.

ZUS zachęca, ale nie zmusza

ZUS konsekwentnie zachęca do przechodzenia na wypłatę przelewem, oferując pomoc przy zakładaniu konta bankowego i korzystaniu z elektronicznych usług. Jednocześnie instytucja podkreśla, że forma wypłaty świadczenia to indywidualna decyzja każdego emeryta i rencisty.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star