Dlaczego emerytury czerwcowe były niższe?
Przez wiele lat osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu, były traktowane mniej korzystnie niż ci, którzy robili to w innych miesiącach. Wynikało to z tzw. sezonowości waloryzacji składek. W czerwcu nie stosowano rocznej waloryzacji konta emerytalnego, co oznaczało niższą podstawę wyliczenia świadczenia.
Dotyczyło to osób urodzonych po 1948 roku, które złożyły wniosek o emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019. W efekcie ich świadczenia były nawet kilkaset złotych niższe niż w przypadku emerytur przyznawanych np. w maju.
Co się zmienia?
Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2025 roku projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który przewiduje ponowne przeliczenie emerytur czerwcowych - tym razem na bardziej sprawiedliwych zasadach.
Kogo obejmie zmiana?
- Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2009–2019.
- Osoby pobierające rentę rodzinną po ubezpieczonych, którym ustalono emeryturę w czerwcu w tych latach.
Ile można zyskać?
Z danych rządowych wynika, że:
- Przeliczenie obejmie ok. 103 tys. seniorów.
- Średnia podwyżka wyniesie około 220 zł brutto miesięcznie.
- Koszt zmian to około 280 mln zł rocznie, z tendencją malejącą w kolejnych latach.
Czy trzeba coś robić?
Nie. Przeliczenie świadczenia nastąpi z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków ani dokumentów. ZUS sam ponownie ustali wysokość świadczenia na podstawie nowych zasad.
Czy będzie wyrównanie za poprzednie lata?
Nie. Ustawa nie przewiduje wypłat zaległych wyrównań za poprzednie lata. Świadczenia zostały wcześniej wyliczone zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami. Nowe zasady będą miały zastosowanie dopiero od momentu ich wejścia w życie.
Na czym polega nowe przeliczenie?
Świadczenie zostanie wyliczone tak, jakby obowiązywały zasady z maja danego roku, czyli z pełną roczną waloryzacją składek. Następnie nowa kwota zostanie powiększona o waloryzacje roczne – tak jak w przypadku zwykłych emerytur.