Jak informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie śląskim, dodatek ten jest wypłacany z urzędu każdej osobie po ukończeniu 75 lat, która pobiera świadczenie z ZUS. Wysokość dodatku zmienia się co roku w marcu - wraz z waloryzacją emerytur i rent.
Dla młodszych też – ale na wniosek
Dodatek pielęgnacyjny mogą otrzymać również seniorzy poniżej 75. roku życia, o ile są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji – potwierdza to orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim na formularzu OL-9, wystawionym nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem dokumentów.
Wniosek może złożyć sam zainteresowany, jego pełnomocnik lub może on zostać przesłany pocztą.
Kiedy dodatek nie przysługuje?
Dodatek pielęgnacyjny nie jest przyznawany:
- osobom, które pobierają wyłącznie rentę socjalną (bez renty rodzinnej),
- seniorom, którzy przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu.
ZUS przypomina, że w przypadku dłuższego pobytu w takim zakładzie należy zgłosić ten fakt, inaczej może dojść do nadpłaty, którą trzeba będzie zwrócić.
Nie pomyl dwóch świadczeń!
Warto pamiętać, że nie można pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego z ZUS i zasiłku pielęgnacyjnego wypłacanego przez gminę. Jeśli otrzymujesz już zasiłek i ZUS przyzna Ci dodatek, konieczne jest poinformowanie o tym właściwego urzędu gminy. W przeciwnym razie może dojść do powstania nienależnych świadczeń, które również będą podlegać zwrotowi.
Dodatek pielęgnacyjny to realne wsparcie finansowe dla osób starszych i niesamodzielnych. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba spełniacie warunki – warto o nim wiedzieć i z niego skorzystać.
Więcej informacji można uzyskać w placówkach ZUS lub na oficjalnej stronie www.zus.pl.