Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Jestem nieletnią żoną

Jestem nieletnia zona

Wstrząsająca historia nieletniej dziewczynki, która musiała stać się żoną.

Opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shurki wysłuchała jej, aby móc opowiedzieć ją światu.

Pochodząca z Jordanii dwunastoletnia Salma chodzi do szkoły i pilnie się uczy. Marzy, żeby w przyszłości zostać lekarzem i pomagać dzieciom. Jednak jej rodzina ma w stosunku do niej inne plany. W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Rozpoczyna się koszmar na który nie przygotowała ją własna matka…

Jak w XX wieku wyglądają małżeństwa dorosłych mężczyzn z dziećmi? Czy dziecko może powiedzieć "nie"? Brutalna rzeczywistość o której świat woli milczeć.

Laila Shukri - ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką mieszkającą w krajach arabskich i podróżującą po całym świecie.

Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale już planuje kolejną podróż. Niezależnie od tego, czy zatrzyma się na dłużej w pustynnej oazie czy w ociekającym luksusem hotelu, udaje jej się dotrzeć do najgłębszych sekretów świata arabskiego. Po całym dniu uwielbia zasiąść na tarasie i napić się campari. W 2014 roku ukazała się "Perska miłość", jej debiut powieściowy, który podbił serca polskich czytelniczek. Kolejne tytuły: "Byłam służącą w arabskich pałacach", "Perska zazdrość", "Jestem żoną szejka", "Perska namiętność", "Byłam kochanką arabskich szejków", "Perska nienawiść", "Jestem żoną terrorysty" i "Perska zmysłowość", trafiły na listy bestsellerów i sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.

***********************

W samej Jordanii codziennie zawieranych jest około trzydzieści małżeństw, w których panną młodą jest nieletnia dziewczyna. Przyzwolenie na takie małżeństwo tłumaczone jest tradycją i religią, ale często wynika też z biedy.

Dziewczynki od dziewiątego roku życia zmuszane są do spełniania małżeńskich obowiązków. Często umierają już w noc poślubną lub przy pierwszym porodzie. Przerywają naukę, a zdane na łaskę męża i jego rodziny stają się darmową siłą roboczą. 

I choć media czasem o tym mówią, a wielcy tego świata nawet się z tym nie zgadzają, to koszmar dziewczynek wciąż trwa! "Wakacyjne małżeństwa", zmuszanie do prostytucji, honorowe morderstwa, praca ponad siły, to rzeczywistość wielu dziewcząt poniżej osiemnastego roku życia.

Laila Shukri w swej najnowszej książce przytacza znane i nieznane historie nieletnich panien młodych. Przypomina o międzynarodowych akcjach organizacji - Amnesty International, Uniceff. Opowiada o trudnym losie córek syryjskich uchodźców. Podaje informacje, wobec których nie można pozostać obojętnym:

  • co roku 15 mln dziewcząt zostaje wydanych za mąż przed ukończeniem 18 roku życia;
  • to oznacza, że co minutę wychodzi za mąż prawie 30 nieletnich dziewcząt;
  • na świecie żyje 650 milionów dziewcząt i kobiet, które zawarły związek małżeński przed pełnoletnością;
  • w ciągu ostatnich 4 lat liczba nieletnich dziewcząt zmuszanych do zawarcia małżeństwa w syryjskich obozach dla uchodźców w Jordanii wzrosła ponad dwukrotnie - z 15% w 2014 roku do 36% w 2018.