Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Cała Praga Śpiewa

Krystyna Stanczak Palyga

Czy przejście na emeryturę musi oznaczać nieustające wakacje, odpoczynek, a nawet wycofanie z życia społecznego na rzecz prowadzenia spokojnego żywota w domowym zaciszu?

Wręcz przeciwnie! Emerytura to idealny czas na rozwijanie nowych pasji, szczególnie tych, na które zawsze brakowało czasu. Świetnym tego przykładem jest przedsięwzięcie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - “Seniorzy w Akcji”. W tym roku, rusza 12. edycja projektu!

Prascy grajkowie uliczni

Bogdan Bocheński (75 lat) od kilku lat śpiewa w zespole “Cała Praga Śpiewa”. Zaczęło się od międzypokoleniowych spotkań, potańcówek i śpiewania praskich piosenek. Zanim dołączył do “Seniorów w akcji” miał już na koncie sporo występów w praskich klubach i kawiarniach. Kilkuletnia aktywność zespołu dowiodła, że na warszawskiej Pradze jest mnóstwo ludzi chętnych do wspólnego i aktywnego spędzania czasu.

Można powiedzieć, że skoczyliśmy na głęboką wodę. Początki były trudne, na początku mieliśmy tremę, ale po kilku występach okazało się, że to było coś wspaniałego. Pomimo iż jesteśmy „starsi” to taka aktywność jest potrzebna i podoba się młodym. Czerpiemy z tego coraz większą satysfakcję. Ludzie cieszą się razem z nami, śpiewają, tańczą! – wspomina Bogdan Bocheński.

    Zbuntowane dziewczyny i roztańczone seniorki

Etniczne tańce korowodowe podbiły serca młodych dziewcząt z Warszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zaczęło się w 2010 roku projektem „Pozytywnie zakręcone - tańce etniczne w kręgu” realizowanym w ramach programu „Seniorzy w akcji”. Od tego czasu animatorka, Krystyna Stańczak-Pałyga, (60+) prowadzi międzypokoleniowe warsztaty rozwijające twórczy potencjał uczestników. Za sprawą energii i entuzjazmu Krystyny, zarówno seniorki, jak i młode dziewczyny szybko zaraziły się pasją do wspólnego tańczenia i śpiewania. Okazało się, że pomimo sporej różnicy wieku, kobiety szybko nawiązały ze sobą kontakt, który trwa do dziś!

Doświadczyłam wielorakiego oddziaływania zajęć typu tańce w kręgu, w tym przede wszystkim dającego radość i chęć do życia, a także poczucie bliskości z tańczącą gromadą. Dlatego dzielę się swymi umiejętnościami i energią i poszerzam to „taneczne koło” o kolejne osoby, w różnym wieku i z różnych środowisk. Nie będę ukrywać, że mnie samą ta forma bardzo odmładza - opowiada Krystyna Stańczak-Pałyga.

Seniorzy w Akcji

 

Rekrutacja do kolejnej edycji konkursu rusza już 11 lutego.

Konkurs skierowany jest do osób 60+ działających samodzielnie oraz osób 60+ działających w parze z kimś co najmniej o 25 lat młodszym. Do współpracy zapraszamy tych, którzy mają pomysł na projekt i chcą pracować nad jego rozwojem przy zaangażowaniu ekspertów, doświadczonych animatorów i innych uczestników Konkursu. Szukamy osób, które pragną pracować na rzecz wprowadzania trwałych rozwiązań pobudzających aktywność społeczną mieszkańców.

 

Informacje o organizacji:

 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” - organizacja, która realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce od 2002 roku. Wśród najważniejszych aktywności Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” wymienić można: produkcję projektów artystycznych i społecznych, organizację szkoleń, przyznawanie dotacji, wydawanie książek. Jej członkowie tworzą i promują nowe modele działania w sferze kultury oraz prowadzą projekty, które wynikają z ich pasji i obserwacji świata. Organizację tworzy sieć animatorów kultury w całym kraju, stabilnych partnerów, doświadczenie i umiejętności, które pozwalają eksperymentować, wyznaczać nowe trendy i wdrażać odważne projekty

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież