Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Łazienka dostosowana do potrzeb osób starszych

Lazienka bathroom blog

Łazienka dla osób starszych wymaga przemyślenia, szczególnie w kwestii doboru akcesoriów. Wyposażenie ułatwiające codzienne korzystanie z łazienki, zastosowanie prysznica i odpowiednie sanitaria, zapewniają maksimum bezpieczeństwa nie tylko seniorom, ale również osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, dzieciom i kobietom w ciąży.

Jak powinna zostać zaaranżowana łazienka dla osób starszych? Łazienka jest w końcu miejscem szczególnym, gdzie niestety najczęściej dochodzi do wypadków. Łatwo w niej bowiem o upadki i poślizgnięcia. Z uwagi na bezpieczeństwo łazienka dla seniorów powinna uwzględniać elementy ułatwiające codzienne użytkowanie. Jakie meble, ceramika, sanitariaty i akcesoria powinny znaleźć się w łazience osoby starszej?

Łazienka dla seniora – wanna czy prysznic?

Posiadanie w łazience wanny ma wiele zalet, ale fakt, że w wannie można wygodnie usiąść, nie powinien stanowić kryterium wyboru tego rozwiązania. Do wanny trzeba jeszcze wejść i z niej wyjść. Dla osób starszych jest to kłopotliwe i powoduje najwięcej urazów i wypadków. Najlepszym rozwiązaniem do łazienki seniora będzie zamontowanie kabiny prysznicowej. Jeśli jest to możliwe, warto pokusić się o walk in, czyli kabinę bezbrodzikową, z odpływem bezpośrednio w posadzce. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, pamiętajmy, że brodzik nie powinien być zbyt wysoki, bo wówczas wejście pod prysznic będzie tak samo kłopotliwe jak w przypadku wanny.

Lazienka lawendowa lavender

W strefie prysznica powinno znajdować się siedzisko, na którym będzie można wygodnie usiąść i zażyć kąpieli. Takie siedziska świetnie komponują się z wnętrzem, dodając mu uroku i funkcjonalności. Osoba starsza na pewno poczuje się pewniej, posiadając w łazience takie udogodnienie.

Wracając jednak do tematu prysznica – im jest on przestronniejszy, tym lepiej. Dobrze jeśli znajdzie się w nim miejsce zarówno na deszczownicę, jak i natrysk. Deszczownica rozprowadza wodę równomiernie po całym ciele, zaś słuchawka prysznicowa z kilkoma rodzajami strumienia pozwoli zrelaksować się i dostosować intensywność strumienia do preferencji użytkownika. Ponadto w przypadku osób starszych zmiana strumienia w prysznicu – od lekkiej mżawki po intensywny deszczyk – ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnia napięte mięśnie.

Umywalki i miski WC w łazience seniora

Umywalka w łazience seniora powinna charakteryzować się kilkoma funkcjonalnymi aspektami. Przede wszystkim nie może być krótsza niż 60 cm. Jej kształt nie powinien być zbyt zmyślny, najważniejsze by nie utrudniał osobom starszym oparcia się lub podjechania wózkiem inwalidzkim, jeśli jest taka potrzeba. Co za tym idzie, również syfon powinien zostać zamontowany z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, co oznacza, że musi znajdować się powyżej kolan i nie blokować dostępu do umywalki.

Co do miski WC, w łazience dla osób starszych koniecznie musi być ona zamontowana na wysokości 450-500 mm. Według norm europejskich jest to najwygodniejsza wysokość do siadania zarówno dla osób starszych, jak i niepełnosprawnych. Miskę WC warto uzupełnić o nakładkę na sedes, która podwyższy miskę ustępową.

Armatura dostosowana do potrzeb osób starszych

W ofercie producentów znajdziemy szereg rozwiązań, które ułatwią osobom starszym korzystanie z łazienki. Przy umywalce może zostać zamontowana bateria bezdotykowa. Nie wymaga ona odkręcania i zakręcania wody za pomocą uchwytów, wystarczy podsunąć pod nią dłonie. Drugą opcją jest bateria tzw. lekarska, czyli taka, która posiada długą wylewkę, umożliwiającą regulację strumienia za pomocą łokcia.

W strefie prysznica najlepszym rozwiązaniem okaże się zamontowanie baterii termostatycznej. Chroni ona przed poparzeniami oraz zapamiętuje ustawienia z poprzedniej kąpieli. Dzięki temu nie trzeba ustawiać temperatury wody za każdym razem, kiedy brany jest prysznic. Bateria termostatyczna wyposażona jest w przycisk przeciwpoparzeniowy, który chroni przed przypadkowym ustawieniem temperatury wody powyżej 38°C. Dodatkowo przyczynia się do oszczędności, co w przypadku osób starszych często ma ogromne znaczenie.

Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo

Łazienka dla seniora nie musi od razu oznaczać drastycznych zmian i kosztownych remontów, najważniejsze by spełniała pewne normy i zapewniała bezpieczeństwo. To ostatnie gwarantują odpowiednio dobrane akcesoria. Specjalne uchwyty ułatwią poruszanie się w strefach, gdzie może być to utrudnione, czyli w okolicach miski WC, prysznica i umywalki. Niektóre uchwyty i poręcze mają różne zastosowania - pełnią nie tylko swoją podstawową rolę, ale są również wieszakami, uchwytami na papier toaletowy bądź półkami pod prysznicem. Uchwyt połączony z półką na kosmetyki zapewni bezpieczeństwo oraz sprawi, że wszelkiego rodzaju płyny, mydła, żele i szampony będą w zasięgu ręki. Poza uchwytami i poręczami w łazience seniora nie może zabraknąć mat i dywaników antypoślizgowych. Zapobiegają one urazom i upadkom.

Wpis powstał we współpracy z 

 blogiem o łazienkach.

 

 

Komentarze  

#1 Guest 2019-06-13 19:32
Dziękuję za ten wpis. To bardzo ważne, aby ułatwiać codzienne czynności starszym osobom. Dobrze, że rozwija się w nas ta świadomość, czego wyrazem zresztą są choćby specjalnie dedykowane sklepy dla osób starszych (www)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież