Przepis na młode lekkostrawne szparagi

Biale szparagi z jogurtowym sosem 1

Zielone, białe, fioletowe – czas na szparagi!

Zachwycano się nimi już w starożytnym Rzymie i Grecji. Dziś cenimy je za delikatny smak, który słusznie może kojarzyć się z nadchodzącym początkiem lata. Młode szparagi są lekkostrawne i mogą pojawić się na naszych talerzach w wielu zdrowych i przepysznych odsłonach.

Chociaż w Polsce zyskały popularność stosunkowo późno (w XVIII wieku), ich smakiem i leczniczymi właściwościami zachwycano się już w czasach starożytnych. Obecnie są nieodłącznym składnikiem potraw z kuchni europejskiej, m.in. francuskiej, niemieckiej i włoskiej. W Polsce najpopularniejszą odmianą szparagów jest biała oraz zielona. Z kolei fioletowe szparagi uprawia się przede wszystkim we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Co zrozumiałe, każdy rodzaj tej rośliny zachwyca odmiennymi nutami smakowymi. Jak zaserwować szparagi w zdrowej i ciekawej odsłonie? Zespół kulinarnych ekspertów Thermomix® przygotował dla was kilka smakowitych inspiracji.

Właściwości lecznicze szparagów

Zanim przejdziemy do pomysłów na pożywne i interesujące propozycje podania szparagów, warto skoncentrować się na ich odżywczych właściwościach. Szparagi zawierają dużą dawkę witamin (C, K, z grupy B), soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Współcześni naukowcy potwierdzili, m.in. ich właściwości hipotensyjne, czyli takie, które obniżają nadciśnienie tętnicze. Co więcej, szparagi wspomagają pracę serca i rozszerzają naczynia krwionośne. Pomagają również oczyszczać organizm, ponieważ mają działanie moczopędne. Ciekawostką jest natomiast fakt, że według medycyny ludowej szparagi traktowane były również jako afrodyzjak.

Jak sprawdzić, czy szparagi są świeże?

Najłatwiejszym sposobem jest złamanie łodygi. Jeśli jest sprężysta i miękka, a po przełamaniu wypływa z niej sok, oznacza to, że szparag jest świeży i nadaje się do spożycia. O świeżości świadczy również końcówka, która nie powinna być rozwarstwiona. Trzecim sposobem jest potarcie szparagów o siebie – jeżeli usłyszymy „skrzypiący” dźwięk, możemy mieć pewność, że są świeże.

Z naleśnikami, z sałatką, z sosem jogurtowym

Pomysłów na podanie szparagów jest wiele. Niektóre zakładają zastosowanie wyłącznie przypraw i oliwy, inne zachęcają do tego, by podejść do tych smakowitych roślin z fantazją. Szparagi z powodzeniem będą dodatkiem do aromatycznych, ziołowych naleśników. Można je serwować zarówno z plasterkami szynki szwarcwaldzkiej, jak i w wersji wegetariańskiej. Drugą ciekawą propozycją będą białe szparagi w roli głównej, serwowane z delikatnym sosem jogurtowym – inspirowanym sosem holenderskim. Miłośnicy sałatek również mogą wykorzystać szparagi podczas przygotowywania posiłków – zielone szparagi wspaniale komponują się z serem korycińskim oraz młodymi ziemniaczkami.

Nalesniki ziolowe ze szparagami i szynka      Salatka ze szparagami mlodymi ziemniakami i serem