Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Wydarzenia POS 13-18 maja 19 r

POS Lodz budynek

13.05/poniedziałek/13:00 Dzienniki Karolewskie

,,Dzienniki Karolewskie” – po „Kalejdoskopie wspomnień” to kolejny projekt dokumentalny skierowany do seniorów, nie tylko z Karolewa. Nazwa projektu odnosi się do miejsca realizacji działania. Dziennik to zapis codzienności, chwili, uczuć, emocji, refleksji na temat zdarzeń, nie musi mieć formy literackiej, może być zapisany w obrazie, w dźwięku, w działaniu, w instalacji artystycznej.

wstęp wolny

miejsce: filia Karolew ul. Bratysławska 63a

13.05/poniedziałek/11.00 Spotkanie Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin „Słonik” – drzwi otwarte. Organizatorzy pragną, aby chorzy z chorobą Parkinsona czynnie uczestniczyli w życiu, by mieli możliwość spotkania z przyjaciółmi i pomimo choroby byli aktywni i samodzielni. Spotkania nie tylko wspierają samych chorych, ale również i ich rodziny. Stowarzyszenie prowadzi działalność wspierającą: działalność charytatywną pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, ochronę i promocję zdrowia.

Wstęp bezpłatny/ Bez zapisów

filia Karolew ul. Bratysławska 63a

13.05/poniedziałek/18:00 KLANGOR POLESKI

otwarte warsztaty muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

Prowadzenie Marcin Zabrocki i Suavas Lewy

Chcemy integrować łódzkie środowisko muzyczne, przedstawiać twórczość młodych, polskich muzyków szeroko rozumianej sceny awangardowej i eksperymentalnej, budować platformę do poszukiwania nowych środków wyrazów, współpracy i rozwoju. Przedstawiać nowe technologie i instrumenty służące tworzeniu muzyki. Udowadniać, że awangarda nie jest zarezerwowana dla melomanów, ale może być również środkiem wyrazu emocji oraz komunikacji.

Spotkania odbywają się w poniedziałki w formie otwartej próby/warsztatów. Zajęcia nie są odpłatne ale od uczestników oczekujemy pełnego zaangażowania i skupienia oraz wspólnego wykonywania zadań i ćwiczeń.

Zajęcia nie są przeznaczone dla dzieci!

14.05/wtorek/09.15 SENIORALIA: Warsztaty taneczne – drzwi otwarte.

Zajęcia ruchowo - taneczne z elementami techniki tanecznej dla Seniorów. W ramach zajęć uczestnicy poznają takie style tańca towarzyskiego, jak: cza – cza, walc, rumba, tango, disco, rock&roll.

Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy/ Ilość miejsc ograniczona/ Uczestników prosimy o wygodny strój i buty na zmianę

miejsce: filia Karolew ul. Bratysławska 63a

14.05/wtorek/10.00 SENIORALIA: Warsztaty enkaustyczne.

Enkaustyka to technika malarska znana już w starożytności. Stosowano ją w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. Nauka antycznej techniki malarskiej, w której wykorzystuje się gorący wosk.

Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy/Ilość miejsc ograniczona

miejsce: filia Karolew ul. Bratysławska 63a

14.05/wtorek/18:00 Otwarcie wystawy Małgorzaty Rynarzewskiej "Alchemia Koloru"

Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu- uzyskała dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży.

Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła w nim obowiązki dyrektora. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci oraz dla dzieci upośledzonych, a także na Uniwersytecie III wieku. Autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce, brał on udział w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Wschód "Edukacja Globalna przez sztukę". Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia "Bursztynowa Planeta JANTAR", którego celem jest ochrona, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego. Poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem w ramach programu „Bursztynowa planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwa w targach i konferencjach bursztynniczych. Jest członkiem stowarzyszenia "Wiedza, Kultura, Pomoc". Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą – Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

wstęp wolny

miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a

15.05/środa/10.00 SENIORALIA: Spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów.

Prelekcja dla Seniorów dotycząca ochrony praw konsumentów, dyskusja nad wybranymi zagadnieniami, możliwość zadawania pytań, porady z zakresu ochrony praw Seniorów jako konsumentów.

Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy

filia Karolew ul. Bratysławska 63a

16.05/czwartek/10.00 SENIORALIA: Wykład Eco art - eco life - Senior w chińskiej sztuce herbaty i estetyzującej koncepcji życia” dla słuchaczy Samorządowego Uniwersytetu III Wieku

12.00–13.30 Blok warsztatowy:

Grupa 80 osób –Warsztaty muzykoterapii aktywnej wraz audycją muzyczną

Grupa 20 osób – Warsztaty Quillingu

Grupa 20 osób – Warsztaty sumi-e

Warsztaty muzykoterapii wraz z audycją muzyczną. „ Musica animae levamen”- Muzyka jest lekarstwem dla duszy – lecznicze właściwości muzyki znane są już od dawna. Najstarszy zapis o jej pozytywnym wpływie pochodzi sprzed trzech tysięcy lat. To właśnie w starym testamencie czytamy, że królowi Saulowi, który popadł w ciężką depresję, ukojenie przyniosła gra Dawida i jego śpiewanie kantyki poetyckie przy akompaniamencie cytry. Myśliciele antyczni (Pitagoras, Arystoteles) rozpatrywali muzykę w aspekcie profilaktyki psychohigienicznej, a wybitne osobistości podkreślały jej fenomen. Napoleon i, cesarz Francji powiedział: ze wszystkich sztuk pięknych muzyka posiada największy wpływ na emocje(pasje), zaś A. Schopenhauer uważał, że: muzyka jest kąpielą duszy zmywającą z niej wszelką nieczystość. Rozkwit muzyki jako formy terapii nastąpił w wieku xx. termin „muzykoterapia” pochodzi od słowa ”muzyka” –miusica(łac.), mousike(gr.)-oznaczającego sztukę, zwłaszcza śpiewu i gry na instrumentach” oraz od słowa „terapia” therapeuein (gr.), które w szerszym kontekście oznacza leczenie. Muzykoterapia jest swoistą metodą terapeutyczną, wykorzystuje się ją w celu: ujawnienia i rozładowania zablokowanych emocji i napięć, osiągnięcia integracji w grupie, poprawy komunikacji, nauki odpoczynku i relaksacji, usprawnienia funkcji percepcyjno – motorycznych, uwrażliwienia na muzykę, wzmocnienia i ułatwienia rehabilitacji, procesu leczenia, poprawienia kondycji psychofizycznej, wzrostu pozytywnego nastawienia do życia i sił witalnych.

Sumi-e, to jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. główne motywy japońskiej sztuki sumie to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. jak twierdzili mistrzowie sumie, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, jak wiele jest możliwe, i że talent nie jest tu wcale najważniejszy. jest to raczej chęć poznawania siebie, zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości, które drzemią w każdym z nas.

Warsztaty rękodzieła: Quilling. ta technika z rodzaju papieroplastyki polega na nawijaniu na igłę lub patyczek papierowych pasków, dzięki którym można stworzyć ozdoby w kształcie zwiniętych i odpowiednio uformowanych spirali. ze stworzonych tak elementów mogą powstać karty okolicznościowe, obrazy, kolczyki, broszki itp. prosty sposób tworzenia oraz różnorodność form sprawia, że quilling może być wykorzystywany do prowadzenia zajęć kreatywnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, terapii zajęciowej rozwijającej zdolności manualne itp. wywiera pozytywny wpływ na psychikę uczestników wyciszając ich i ucząc koncentracji oraz cierpliwości.

filia Karolew ul. Bratysławska 63a

17.05/piątek/ SENIORALIA:Zumba Latino dla Seniorów. Seniorze: Zadbaj o formę na wiosnę, poczuj się lekko, ćwicząc zumbę Latino. Te zajęcia w odróżnieniu od „klasycznej” zumby wyróżniają się wolniejszym tempem i niższą intensywnością ruchu. Uczestnikom proponujemy dwie godziny do wyboru, udział możliwy jest

w jednej grup.

Grupa pierwsza: 14.00 – 15.00 Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy/ Ilość miejsc ograniczona/ Uczestników prosimy o wygodny strój i buty na zmianę

Grupa druga: 15.15 – 16.15 Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy/ Ilość miejsc ograniczona / Uczestników prosimy o wygodny strój i buty na zmianę filia Karolew ul. Bratysławska 63a

18.05/sobota/ 16:00- 22:00 OLGA DRENDA/ X/ TRYP/ PSYCHOCUKIER/ PIKNIK ALTERNATYWNY/ KOSMPOLITANIA 36

Klangor Poleski i Kosmopolitania (która na orbicie Łodzi pojawi się już po raz 36) zapraszają na alternatywny piknik w ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Wśród zieleni naszego ogrody, zanim spędzicie noc w kolejnych kolejkach do przestrzeni muzealnych przyjdźcie do nas posłuchać łódzkich zespołów i spotkać się z Olgą Drendą autorką książki : ” Wyroby. Pomysłowość wokół nas”. Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie. Jej pierwsza książka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji została bardzo dobrze przyjęta przez czytalników i krytykę literacką. Wyroby. Pomysłowość wokół nas przyniosły Drendzie nominację do Paszportów POLITYKI 2018. Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością.

Spotkanie poprowadzi Artur Rawicz.

Po spotkaniu odbędą się koncerty zespołów PSYCHOCUKIER, X i TRYP.

Zapraszamy już od wczesnego popołudnia, będzie można zakupić książkę „Wyroby” i poprosić o autograf autorkę, będą też do kupienia najnowsze produkcje PSYCHOCUKRA I TRYPA i wielu innych projektów związanych z dystrybucją KOSMOPOLITANIA MEDJATEKA.

Tego dnia w naszym ogrodzie znajdziecie również stoiska z jedzeniem wegańskim, niewegańskim, różnymi napojami a także będziecie mieli okazję kupić książkę Olgi Drendy i poprosić ją o autograf, lub dostać najnowsze wydawnictwa Psychocukra, Trypa i wielu innych projektów związanych z dystrybucją KOSMPOLITANIA MEDJATEKA.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia od początku maja w siedzibie POS oraz w dniu koncertu.

miejsce : POS ul. Krzemieniecka 2a

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież