Jak prawidłowo przechowywać leki
dr Joanna Plak-Warecka
Skuteczność leków zależy nie tylko od daty ich ważności (co jest oczywiście kluczowe), ale również od właściwego przechowywania. Tymczasem seniorzy nie zawsze wiedzą w jaki sposób powinni przechowywać poszczególne leki, w szczególności w upalną pogodę. A wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Większość leków powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej między 15 a 25 stopni.
Niektóre (np. czopki, leki w aerozolu, antybiotyki) należy trzymać w lodówce, ale informacja o tym jest zamieszczona na opakowaniu.
Leki otwarte mogą być przechowywane przez określony czas, informacja jest zamieszczona na opakowaniu. Z reguły ten wymóg dotyczy kropli, syropów, leków recepturowych przygotowywanych w aptece lub antybiotyków. Warto zapisać datę otwarcia leku, ponieważ takie informacje mogą ulec zapomnieniu.
Wszystkie leki powinny być trzymane z daleka od źródeł ciepła, w miejscach suchych i zacienionych, oraz trudno dostępnych dla dzieci oraz zwierząt.
Jeżeli senior przechowuje leki w organizerach, które umożliwiają zaplanowanie dawek na dany dzień/tydzień, to warto zachować oryginalne opakowania po lekach wraz z ulotkami wyjaśniającymi jak należy je przyjmować. W sytuacji wystąpienia objawów niepożądanych można szybko sięgnąć do tych informacji.
Bezwzględnie należy wyrzucić leki, których termin przydatności do spożycia upłynął; mają dziwną/zmienioną konsystencję lub używała je inna osoba (zwłaszcza krople do nosa/oczu lub antybiotyki).
W czasie upałów, jak również w razie konieczności zabrania leków w podróż, warto pamiętać o zakupieniu torby termicznej, która pozwoli utrzymać właściwą temperaturę medykamentów.