Kino dla Seniorów z Seniorami

Kino kurtyna

Senior w głównej roli w filmie i serialu.

dr Joanna Plak-Warecka

Seniorzy są coraz bardziej zauważalni w przestrzeni społecznej. Po wątek osób starszych sięgają twórcy filmów i seriali. Co ważne seniorzy nie są przedstawiani stereotypowo, jako schorowane i osamotnione osoby, potrzebujące wsparcia innych, a wręcz przeciwnie. Bohaterowie, o których wspominam są aktywni, inteligentni i sprytni, a pomysłowości mógłby im pozazdrościć niejeden młody człowiek.

Poniżej zostaną przedstawione informacje na temat 10 filmów/seriali, w których główni bohaterowie to seniorzy.

Gang zielonej rękawiczki to polski serial, w którym w role głównych bohaterek wcieliły się: Anna Romatowska, Małgorzata Potocka i Magdalena Kuta. Serial opowiada historię szlachetnych złodziejek, które po nieudanym napadzie szukają schronienia w domu opieki. Mimo, że policja depcze im po piętach, panie nie zaprzestają swojej działalności, czym wprowadzają sporo zamieszania w życie mieszkańców ośrodka. Serial doczekał się drugiej serii i zyskał wiele przychylnych opinii zarówno wśród krytyków filmowych, jak i widzów.

Grace i Frankie to serial amerykański, w którym główne role grają Jane Fonda i Lily Tomlin. Jedna z bohaterek jest emerytowaną kosmetyczką, druga - nauczycielką sztuki. Ich mężowie są prawnikami. Panie wiodą życie spokojne i sielankowe, do czasu aż odkryją, że ich mężowie są w sobie zakochani i zdecydowali się opuścić swoje żony. Opuszczone kobiety, mimo początkowej niechęci wspierają się i wspólnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Serial doczekał się czterech sezonów.

Fubar to serial, w którym nie tylko mamy głównego bohatera - seniora, ale jeszcze konflikt międzypokoleniowy i to w obrębie własnej rodziny. Ojciec i córka są tajnymi agentami CIA, chociaż nie wiedzą, że ta druga osoba wykonuje ten sam zawód. Do czasu, aż jedna z akcji zmusza ich do wspólnej pracy. Na jaw wychodzą różne problemy rodzinne, które muszą zostać przepracowane na terapii, aby współpraca okazała się możliwa. Jednym z przekazów serialu jest taki, iż osoba w wieku „prawie emerytalnym” ma ogromne doświadczenie, które może być wykorzystane w pewnego rodzaju pracach; również takich które wymagają sprawności fizycznej.

Praktykant to film z genialną rolą Roberta De Niro, który wcielił się w Bena Whittakera, 70-letniego wdowca, który odkrył, że emerytura nie jest spełnieniem jego marzeń i że bardzo się nudzi. Poszukując zajęcia dla siebie natknął się na ogłoszenie dotyczące oferty stażu w redakcji internetowej poświęconej modzie, którą prowadzi mało sympatyczna Jules Ostin. Mimo, że cała załoga jest młodsza od niego i musi sam szukać dla siebie zajęcia, ponieważ nie są mu przydzielane zadania; z czasem zyskuje szacunek zarówno pracowników, jak i szefowej.

Klub cudownych kobiet opowiada historię kobiet mieszkających w robotniczej części Dublina, które marzą o odbyciu pielgrzymki do Lourdes, m.in. w celu odzyskania zdrowia, polepszenia relacji rodzinnych, czy zadośćuczynienia za błędy młodości. Okazuje się, że warto marzyć, ponieważ udaje im się wygrać podróż do wymarzonego miejsca, dzięki wygranej w konkursie parafialnym. Okazuje się, że dołącza do nich ktoś jeszcze, a podróż jest dużym przełomem w ich mocno dojrzałym życiu. W rolach głównych m.in. Maggie Smith.

Lepiej późno niż później to kultowy film opowiadający o trudnej, ale pięknej miłości w wieku senioralnym, z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem w rolach głównych. Harry- bohater filmu romansuje z dużo młodszymi od siebie kobietami, do czasu aż podczas intymnego spotkania z jedną z nich dostaje zawału serca. Trafia do szpitala i dostaje polecenie zmiany swojego stylu życia. Może byłoby mu trudno się z tym pogodzić gdyby nie zaczął odczuwać czegoś więcej do matki swojej ostatniej kochanki. Co ciekawe wzbudza ona uczucia także w doktorze opiekującym się Harrym. No i jest jeszcze młodziutka kochanka. Jak się okazuje miłość może zaskoczyć. W każdym wieku.

Pozycja obowiązkowa opowiada o czterech seniorkach, które spotykają się systematycznie w ramach domowego klubu literackiego. Na spotkaniach wymieniają opinie na temat książek, które zobowiązały się przeczytać. Szczególne emocje wzbudza w nich lektura „50 twarzy Greya”, która zapoczątkowuje wielkie zmiany w ich życiu miłosnym i erotycznym. W rolach głównych występują znane i lubiane, dojrzałe aktorki: Jane Fonda, Candice Bergen, Mary Steenburgen i Diane Keaton.

Lekcja miłości opowiada historię (prawie) 70 letniej Joli, matki szóstki dzieci, która postanawia rozwieść się z porywczym mężem alkoholikiem, wrócić z Włoch do rodzinnego Szczecina i rozpocząć życie na nowo. Pobyt w kraju ją uskrzydla. Zaczyna realizować swoje pasje - tańczy, śpiewa, pisze wiersze i żyje pełnią życia. Los postanowił zaskoczyć bohaterkę, stawiając na jej drodze Wojtka, w którym się zakochuje. Czy Jola skorzysta z szansy na dojrzałą miłość, zwłaszcza w obliczu małej ilości czasu który jej pozostał?

Powodzenia Leo Grande to film z genialną rolą Emmy Thompson. Jest to historia owdowiałej, emerytowanej nauczycielki Nancy, która przez całe życie miła tylko jednego partnera seksualnego w osobie męża. Seks nie dawał jej spełnienia. Ponadto jej relacja z własnym ciałem pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja ulega zmianie, gdy bohaterka decyduje się skorzystać z usług sex workera, dzięki któremu uczy się doceniać swoje ciało i osiągać dzięki niemu przyjemność.

Miłość jak miód to polski film o miłości, która przyszła w dojrzałym wieku, wbrew oczekiwaniom i niejako wbrew intencjom bohaterów. W role główne wcielili się: Michał Czernecki, Bartosz Opania, Edyta Olszówka i Agnieszka Suchora. Główne bohaterki Majka i Agata, przechodzą menopauzę a dodatkowo znalazły się na zakręcie życiowym. Jedna owdowiała, a prowadzona przez nią cukiernia znajduje się na skraju opłacalności. Druga – architektka wnętrz - dowidziała się, że mąż ją zdradza i odchodzi do dużo młodszej kochanki. Panie mieszkają daleko od siebie. Spotykają się dopiero na pogrzebie przyjaciółki i od tego momentu ich życie ulega przyspieszeniu. Zaczyna się od (czasowej) zamiany miejsca zamieszkania, co przynosi im szansę na miłość. Czy odważą się zmienić swoje życie i pójść za głosem serca?