Bezpłatne badania dla Seniorów

Pakiet badań dla seniora – opcja bezpłatna

dr Joanna Plak- Warecka

doctor lekarz OC

Osoby, które skończyły 40 lat (górna granica wieku to 65 lat), mają możliwość skorzystania z badań dostępnych w ramach programu pn. „Profilaktyka 40 PLUS”. *1 Badania są dedykowane pacjentom, którzy nie korzystali wcześniej z Programu lub korzystali, ale minęło minimum 12 miesięcy od pierwszych badań. Aby przystąpić do Programu, należy uzupełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji moje IKP lub poprzez dedykowaną infolinię – w godzinach 8.00-18.00 (+48 800 100 101) lub w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która realizuje „Profilaktykę 40 Plus”.

Badania dostępne w ramach Programu, dzielą się na trzy grupy: wspólne, dla kobiet i dla mężczyzn. W skład pakietu „wspólnego” wchodzą: pomiar ciśnienia tętniczego; pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie; obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Do pakietu badań diagnostycznych dla kobiet należą: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi; pomiar stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; pomiar stężenia glukozy we krwi; próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP; oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; oznaczenie poziomu kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale. W skład pakietu badań diagnostycznych dla mężczyzn wchodzą: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; pomiar stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; pomiar stężenia glukozy we krwi; próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP; oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi; badanie ogólne moczu; oznaczenie poziomu kwasu moczowego we krwi; krew utajona w kale; PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Dobór badań laboratoryjnych zależy od wyników ankiety *2, którą muszą wypełnić pacjenci. Ankieta składa się z siedmiu części: I – pomiary antropometryczne (waga, wzrost, obwód pasa), II – ryzyko i choroby kardiometaboliczne (subiektywna ocena stanu zdrowia, parametry takie, jak: ciśnienie, glukoza, cholesterol; występowanie chorób w rodzinie- zawał, udar; choroby układu krążenia), III – aktywność fizyczna (aktywność fizyczna, liczba wykonywanych dziennie kroków, czas przeznaczony na ćwiczenia w ciągu dnia), IV – nawyki żywieniowe (ilość płynów wypijanych w ciągu dnia, spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli, cukru i słodyczy, jedzenie typu fast foody; spożycie warzyw i owoców), V – alkohol (jeśli jest spożywany, to w jakiej ilości i jak często), VI – tytoń i nikotyna (w tym używanie e-papierosów i tytoniu podgrzewanego), VII- choroby nowotworowe (przypadki zachorowań w rodzinie na raka, w tym złośliwego: jelita grubego, płuc, gruczołu krokowego, raka piersi; występowanie podejrzanych znamion, biegunek i zaparć, problemy z pęcherzem).

Z badań dostępnych w ramach Programu, można skorzystać do końca czerwca 2024 roku, więc warto już teraz wypełnić ankietę, by nie stracić szansy na darmową diagnostykę.

 

*1  https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jakie-badania-w-programie-profilaktyka-40-plus/ oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie/pakiety-badan/ dostęp 23.04.2024

*2  Ankieta dostępna w Indywidualnym Koncie Pacjenta - https://pacjent.gov.pl/ikp/profilaktyka/ankiety/ dostęp 23.04.2024