Mieszkania dla seniorów

Smat dom senior

Smart dom dla seniora

Smart dom, czyli dom inteligentny to taki dom, w którym senior będzie mógł się czuć bezpiecznie i który umożliwi mu pozostanie w dobrze sobie znanej przestrzeni jak najdłużej będzie to możliwe. Taki dom będzie wspierał seniora w codziennym funkcjonowaniu, ułatwiał my wykonywanie codziennych czynności, zwiększał jakość jego funkcjonowania i sprawiał, że środowisko domowe będzie dla niego przyjazne i bezpieczne.

To dom, który będzie pełnił funkcje dostosowane do potrzeb swojego użytkownika. Jakie elementy powinny znaleźć się na wyposażaniu takiego domu?

Niezbędne minimum powinno zawierać: sterowanie elementami wyposażenia z poziomu panelu dotykowego z użyciem pilota (dotyczy: oświetlenia, żaluzji, klimatyzacji, multimediów); czujniki ruchu, zadymienia, jakości powietrza, zalania; alarmy – sygnalizujące próbę włamania, najlepiej z wideokamerą; czujniki wykrywające upadek osoby starszej i łączące się z Centrum/opiekunem; roboty sprzątające, a w wersji zaawansowanej także opiekuńcze; urządzenia wykrywające odpowiednie nawodnienie organizmu (menadżer nawadniania); urządzenia wspomagające wydawanie leków i przypominające o ich zażyciu; urządzenia okołomedyczne np. badające ciśnienie krwi lub parametry zdrowotne przy chorobach przewlekłych ( jak cukrzyca, nadciśnienie itp.).

Inteligentny dom dla seniora powinien być również pozbawiony barier architektonicznych w postaci wysokich progów, utrudniających poruszanie się. W zamian za to powinien zostać doposażony w uchwyty ułatwiające korzystanie z łazienki i ochraniacze na zakończenia mebli, które mogłyby zranić seniora.

seniorzy.PLseniorzy.PL