Interakcje leków z ziołami

Leki i ziola

Interakcje leków z ziołami i podobnie działającymi preparatami *1

dr Joanna Plak-Warecka

Zioła to samo zdrowie; warto korzystać z dobrodziejstw „zielonej apteczki”, żeby ograniczyć spożywanie leków; im więcej ziół tym mniej leków. Jakże często spotykamy się z takimi stwierdzeniami, także wypowiadanymi przez seniorów i osoby im bliskie.

Jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dalece szkodliwe są te stwierdzenia. Zioła, podobnie jak leki powinny być stosowane z rozwagą i w odpowiednich proporcjach. Co więcej, wiele ziół obniża skuteczność przyjmowanych leków lub może nasilać ich toksyczność. W niniejszym artykule zostaną przekazane informacje na temat interakcji, najczęściej zażywanych przez seniorów leków, z ziołami.

Miłorząb japoński, znany jako ginko biloba wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, jak warfaryna; przeciwgorączkowymi jak aspiryna oraz witaminą E doprowadzając do spontanicznych krwawień. Ponadto wchodzi w interakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, jak Ibuprofen, Voltaren, czy Ketoprofen doprowadzając do podrażnień błony śluzowej żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Co więcej, generuje toksyczne powiązania z lekami przeciwdepresyjnymi, jak: Nardil czy Parnate, przyczyniając się do wzmożenia działania leku i wystąpienia działań niepożądanych.

Czosnek w powiązaniu z lekami przeciwgorączkowymi jak Apap czy Codipar powoduje wzrost ryzyka uszkodzenia wątroby.

Dziurawiec wchodzi w interakcje z lekami przeciwwirusowymi, jak Invirase, czy rozszerzającymi oskrzela, jak theophyllinum, obniżając działanie leku. Ponadto wchodzi w interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, jak Prozac, zwiększając ryzyko wystąpienia, zagrażającego życiu, zespołu serotoninowego oraz z lekami przeciwzakrzepowymi, jak warfarin, zmniejszając przeciwzakrzepowe działanie leku. Co więcej, dziurawiec, wchodzi w interakcje z lekami przeciwbakteryjnymi, jak tetracylinum i niesteroidowymi przeciwzapalnymi, jak piroxicam; powodując wzrost fotowrażliwości.

Kava Kava wchodzi w interakcje z lekami uspokajającymi i działającymi przeciwdepresyjnie, jak relanium czy xanax, potęgując ich działanie.

Lulecznica kraińska wchodzi w interakcje z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona, jak Amantix, powodując wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Miłek wiosenny wchodzi w interakcje z lekami przeciwarytmicznymi, jak: Chinidinum oraz preparatami przeczyszczającymi, jak: Alax, wzmagając działanie leku i generując zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Aloes wchodzi w interakcje z lekami przeciwarytmicznymi, jak Isotpin Staveran, czy moczopędnymi, jak: Furosemidum, zwiększając wydalanie potasu i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Pokrzyk (wilcza jagoda) wchodzi w interakcje z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona (Amantix); w tym przypadku zioło wzmaga toksyczne działanie leku.

Pokrzywa zwyczajna wchodzi w interakcje z lekami obniżającymi poziom kwasu moczowego, jak: Milurit, wzmagając nasilenie leku.

Rumianek wchodzi w interakcje z lekami przeciwlękowymi i przeciwdrgawkowymi, jak Relanium i Xanax, potęgując ich działanie.

Żeń szeń wchodzi w interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, jak Nardil czy Parnate, nasilając bóle głowy i pobudzenie. Wchodzi także w toksyczne relacje z lekami na nadciśnienie, jak Amlozek czy Dilocard, niwelując ich działanie. Ponadto wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, jak warfarin, zwiększając ryzyko krwawień.

Kozłek lekarski wchodzi w interakcje z lekami przeciwdrgawkowymi i uspokajającymi, jak luminalum, wzmagając ich działanie oraz przeciwlękowymi i nasennymi, jak Xanax i Relanium, potęgując ich działanie.

Reasumując, zioła to zdrowie, ale stosowane z umiarem i z dbałością o zachowanie bezpiecznych (pozbawionych toksyczności) relacji z lekami, zażywanymi przez seniora.

 

*1  https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Interakcje_lek_ziola.pdf/ dostęp 14.03.2024