Moda w śród seniorów 2023

 Modny senior

Modny senior

dr Joanna Plak-Warecka

Czy senior może pozwolić sobie na eksperymentowanie z modą? Czy wypada mu zakładać oryginalne, przyciągające oko stroje, czy powinien pogodzić się z tym, ze okres szaleństw modowych ma już za sobą?

W sieci znajdują się porady, jak powinien się ubierać senior i nie ma tu miejsca na szaleństwa. Przykładowe porady brzmią następująco: Kobieta po 60 roku życia powinna unikać: ubrań zbyt obszernych (zniekształcają sylwetkę), w drobne wzorki i kwiatki (postarzają), leginsów i spodni rurek (uwypuklają niedoskonałości sylwetki), sukienek i bluzek z głębokim dekoltem (odsłaniają szyję, która „zdradza” wiek), spódnic przed kolano (uwypuklają mankamenty sylwetki). Kobieta w wieku 60+ dobrze wygląda w: bluzkach koszulowych, sukienkach – kopertowych, trapezowych i rozkloszowanych o długości do połowy łydki; jeansach – ciemnych, ze średnim lub wysokim stanem; kardiganach; mokasynach; ewentualnie butach na niewysokim, stabilnym obcasie. Co do kolorystyki, zalecane są barwy pastelowe, beż, cappuccino, karmel; dopuszczane są także bardziej odważne kolory jak słoneczny żółty. W zakresie deseni rekomendowane są groszki, motywy zwierzęce, kwiaty, liście oraz pionowe paski.

Mężczyzna w wieku 60+ dobrze wygląda w: bawełnianych koszulach, czarnych i niebieskich jeansach, bluzach dresowych, T-shirtach pod szyję lub z dekoltem w serek, wełnianych swetrach pod szyję lub z dekoltem w serek; seniorzy nie powinni unikać noszenia marynarek. Z butów rekomendowane są: mokasyny, oxfordy (te ostatnie do wizytowych stylizacji). Mężczyzna 60+ powinien również posiadać w swojej garderobie pasek oraz krawat.

Takie są zalecenia, a w praktyce można znaleźć przykłady na to, że modnym można być w każdym wieku.

Pierwszym przykładem jest pan Andrzej Żylak z Rybnika – prezes Rybnickiej Izby Przemysłowo-Handlowej i konsul honorowy Republiki Chorwacji, nazywany „najmodniejszym seniorem ze Śląska” lub „kolorowym ptakiem z Rybnika”, który nie boi się eksperymentować z modą. Senior sięga po odważne kolory, takie jak: jaskrawy zielony, różowy czy żółty; umiejętnie je ze sobą zestawiając. Nie boi się sięgać po ubrania „zarezerwowane dla młodych”, takie jak: krótkie spodnie, lniane koszule, sandały. Co więcej, z dużym wyczuciem dobiera do nich dodatki, takie jak kapelusze czy modne zegarki. Nie unika także wyrazistych wzorów, jak np. kwiaty.

Innym dobrym przykładem jest Akademia Stylu Jelonkiewicz. Właścicielka Akademii na swoich Warsztatach Stylu dla Seniorów uczy, że „moda jest dla każdego, a wiek nie ma znaczenia”. Zachęca seniorki do eksperymentowania z modą i przekonuje, że nie ma nic złego w wyróżnianiu się z tłumu. Na warsztatach każda z uczestniczek może liczyć na wskazówki dotyczące dobrania fasonów ubrań do typu sylwetki, tak by nie tylko ukryć mankamenty, ale także uwypuklić atuty. Pani Jelonkiewicz organizuje również pokazy mody dla seniorów, w ramach których modelki prezentują ubrania wyciągnięte z zakamarków własnej szafy, tworząc z nich niepowtarzalne stylizacje. Pokazom towarzyszy oprawa muzyczna – seniorki śpiewają piosenki, jak również recytują wiersze, a nawet odgrywają scenki kabaretowe. Wszystko dzieje się po to, by uświadomić uczestniczkom, że modą można się bawić i traktować ją z przymrużeniem oka *1.

Doskonałym przykładem na to, że modnym można być w każdym wieku jest również modelka 80+ Helena Norowicz. Zatrudniają ją topowe modowe marki, a Pani Helena prezentuje ich kreacje z wrodzonym wdziękiem. Poza pracą również ubiera się tak, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Do znanych, modnych seniorek, możemy zaliczyć również: Ewę Kasprzyk, Grażynę Torbicką, Jane Fondę, które stawiają na klasyczne, ponadczasowe fasony, dodając do nich przyciągające wzrok dodatki.

Reasumując, modnym można być w każdym wieku, a jedyne ograniczenia tkwią w naszym umyśle.

 

*1 Opracowanie własne [w:] https://spoleczenstwo.com.pl/dr-j-plak-warecka-czy-starosc-moze-byc-atrakcyjna/ dostęp 08.02.2023