Seniorzy w akcji, Senior aktywny

Senior Josef

Senior z pasją

dr Joanna Plak-Warecka

Starość nie musi być nudna. Co więcej może stać się okazją do realizacji swoich pasji, znalezienia ciekawego hobby. Może zapoczątkować kolejny, ekscytujący etap w życiu człowieka. W niniejszym artykule przybliżę kilka sylwetek „seniorów z pasją”.

Rozpocznę od przywołania postaci Antoniego Cichończyka, który zaczął biegać wyczynowo w wieku 54 lat, osiągając znaczące sukcesy w tej dziedzinie (medale). Trzeba podkreślić, że Pan Antoni startując w zawodach, jednocześnie zmagał się z chorobą nowotworową.

Seniorką z pasją jest również DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt, najstarsza didżejka w Polsce. Pani Wiktoria urodziła się w 1938, a energii i witalności mogliby jej pozazdrościć dużo młodsi ludzie. Seniorka, z wykształcenia pedagog, gra w klubach muzycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zna się na współczesnych trendach muzycznych, a odtwarzana przez Nią muzyka łączy pokolenia.

Kolejną seniorką, której życie zawodowe rozwinęło się bardzo późno, jest Helena Norowicz. Ta aktorka zaczęła odnosić sukcesy w branży modowej po ukończeniu 80 roku życia. Z jej usług korzystają wiodące marki modowe, a Pani Helena zachwyca urodą. Niejedna nastolatka mogłaby jej pozazdrościć sylwetki i doskonałej prezencji.

Seniorem z pasją był również, nieżyjący już Aleksander Doba, wielki miłośnik kajakarstwa. Pan Aleksander jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Dokonał tego w wieku 67 lat. Potem wielokrotnie odbywał samotne, odległe podróże z wykorzystaniem tego środka transportu.

Malarska pasja Anny Moses, przyniosła jej światową sławę. Pani Anna w wieku 70 lat zaczęła malować obrazy, będące wspomnieniami z jej dzieciństwa. Niestety zostały one docenione dopiero po jej śmierci.

Nie brakuje również przykładów seniorów z pasją, którzy realizują ją w „skali mikro”. W styczniowym wydaniu miesięcznika „Kobieta i życie” zostały opisane sylwetki starszych kobiet, które mimo upływu lat żyją aktywnie i realizują swoje pasje. Jedną z nich jest Pani Czesława Kora, tańcząca flamenco. Ma energię i zapał, których mogą jej pozazdrościć młodsze koleżanki. Właścicielka szkoły Fuego Flamenco, do której uczęszcza seniorka mówi o niej: „Czesia ma zawsze pozytywne nastawienie i niesamowity pęd do uczenia się nowych rzeczy. Jej się zawsze chce więcej i lepiej. Jest dla mnie i dla innych ogromną inspiracją”. *1 Drugą seniorką, o której wspomniano w czasopiśmie, jest Irena Kluczna ze Strzemieszyc w Dąbrowie Górniczej. Seniorka trenuje karate, a co więcej posiada pomarańczowy pas. Jak sama mówi: „Karate to dla mnie wielka przyjemność (…). Ludzie w różnym wieku i formie, patrząc na mnie, też czasem odważą się pójść na trening. Bo pokazuję, że nie ma tu granic. Metryka nie ma znaczenia”. *2

Być może przykłady opisane w artykule zachęcą innych seniorów do realizacji swojej pasji. I kto wie, może o nich również będą pisać w gazetach lub na portalach Internetowych?

 Senior Josef hobby to kolarstwo i rolki. Rekord na rolkach to 51 kilometrów w czasie 3:36:54, średnia prędkość to 14,1 km/godzinę.

*1  Źródło: „Kobieta i życie”, styczeń 2023, s.22

*2  J.w., s.25