Badanie krwi, moczu, kału...

laboratory badanie krwi 1

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych? Pobranie krwi. Należy być na czczo, ostatni posiłek powinien być spożyty 12 godzin przed pobraniem krwi, na 2 dni przed pobraniem należy zrezygnować z picia alkoholu; a na dzień przed ograniczyć picie kawy, herbaty i słodkich napojów. Przed pobraniem nie należy przyjmować leków. W przeddzień pobrania należy również unikać intensywnego wysiłku.

Żeby łatwiej było pobrać krew, zalecane jest wypicie szklanki niegazowanej wody przed udaniem się do gabinetu.

Badanie moczu

Mocz pobiera się rano, ze środkowego strumienia. Musi to być „pierwszy” mocz, najlepiej po 8 godzinnym, nocnym wypoczynku. Mocz jest oddawany do specjalnego pojemnika, przeznaczonego na ten cel. Można go kupić w każdej aptece. Niektóre przychodnie posiadają własne pojemniki i warunkiem przyjęcia moczu do badania jest przyniesienie go w tym pojemniku.

Badanie kału

Na tydzień przed planowanym badaniem należy stosować dietę bezmięsną i unikać pokarmów barwiących stolec (buraki). Należy odstawić suplementy i produkty zawierające żelazo, aspirynę, witaminę C. Próbkę kału pobiera się za pomocą specjalnej łopatki i umieszcza w jałowym pojemniku, który można kupić w aptece. Próbka do badania powinna mieć wielkość orzecha laskowego lub objętość 2-3 ml (w przypadku kału płynnego).

EKG (spoczynkowe)

Przed badaniem nie wolno pić kawy, alkoholu, ani palić papierosów. Skóra nie może być posmarowana olejkami/balsamami, ponieważ utrudnia to prawidłowe umieszczenie elektrod. Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć zegarek, biżuterię, jak również wyłączyć telefon komórkowy.

Pomiar ciśnienia

Przed pomiarem nie wolno pić kawy, herbaty, ani palić papierosów. Należy odczekać godzinę po zjedzeniu obfitego posiłku. Należy pozbyć się zegarka, elementów które mogą uciskać rękę, w tym zbyt ciasnej odzieży. Pomiar jest dokonywany z reguły w lewej ręce.