Pomoc i wsparcie dla seniorów

 

Osoby niepelnosprawne

Wsparcie seniora w codziennym życiu. Pomoce i udogodnienia dla seniora. *1

dr Joanna Plak-Warecka

Wraz z upływem lat pogarsza się stan zdrowia seniorów. Przekłada się to na upośledzenie samodzielności i zwiększenie zapotrzebowanie na korzystanie ze wsparcia innych osób w wykonywaniu codziennych czynności.

Naprzeciw tym potrzebom wychodzi rynek, który oferuje urządzenia/produkty wspierające osoby w podeszłym wieku i ułatwiające im w miarę sprawne funkcjonowanie w środowisku domowym. W niniejszym artykule zostaną omówione wybrane z nich.

Kasetki na leki – istnieje wiele rodzajów kasetek – tygodniowe, dobowe; niektóre z nich są wyposażone w alarm, przypominający o godzinie przyjęcia leku.

Lupa z zawieszka na szyję – jest przeznaczona dla osób słabowidzących, może być pomocna nie tylko w domu, ale także przy robieniu zakupów (umożliwia odczytanie cen, składu produktu).

Elastyczne sznurówki spiralne – zmniejszają nacisk w bucie, można je regulować (ściskać/luzować) bez konieczności zawiązywania butów, są idealne dla osób cierpiących z powodu bólu stopy np. na skutek cukrzycy.

Długopis z wcięciem dla osób z niepełnosprawnościami – produkt adresowany do seniorów mających problem z utrzymaniem długopisu, na skutek skurczy/drżenia rąk. Specjalny kształt umożliwia trzymanie długopisu i posługiwanie się nim.

Taśma fluorescencyjna – służy do naklejenia na schodach w domu lub do oznaczenia mebli, tak by chronić seniora przed upadkami lub przed zranieniem się o meble, także w nocy.

Specjalny brelok na klucze – jest wyposażony w specjalną dźwignię, która sprawia, że przekręcanie klucza w zamku staje się dużo łatwiejsze i nie wymaga tyle siły. Jest zatem adresowany do osób mających problemy z chwytaniem, uściskiem dłoni.

Wyciskarka do tabletek – produkt przeznaczony dla osób, które mają problemy z rękami, cierpią na schorzenia reumatyczne, choroby oczu, które uniemożliwiają samodzielne wyciśnięcie tabletki z blistra.

Chwytak dla seniorów – jest przeznaczony dla osób cierpiących na zwyrodnienia, schorzenia kręgosłupa/biodra/barku. Stanowi przedłużenie ręki i umożliwia sięgnięcie po przedmioty zlokalizowane zbyt wysoko lub wymagające schylania się.

Nożyczki do obcinania paznokci u stóp z długą rączką – dzięki takiemu rozwiązaniu senior nie musi się schylać, by obciąć paznokcie, co umożliwia samodzielne wykonanie tej czynności.

Lampka led z czujnikiem ruchu – uruchamia się w momencie kiedy wykryje obecność osoby w pomieszczeniu, dzięki czemu umożliwia swobodne poruszanie się po mieszkaniu, także w porze wieczornej.

Opaska życia – zakłada się ją na rękę, od wewnątrz wpisując dane osoby, z którą należy się skontaktować w razie pogorszenia stanu zdrowia seniora, upadku, utraty przytomności lub zamieszczając informacje o stanie zdrowia seniora, które umożliwią udzielenie mu pomocy w sytuacji kryzysowej.

Multi otwieracz – jest to urządzenie, które umożliwia otwieranie butelek, słoików, puszek. Jest idealne dla seniorów o słabej sile w rękach.

Elastyczne sztućce do herbaty – są przeznaczone dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, z obniżoną sprawnością rąk. Główki sztućców zginają się pod różnymi kątami, z jednoczesnym zachowaniem trwałości.

Plastikowa osłona na talerz – zapobiega wysunięciu się jedzenia z talerza.

Drabinka łóżkowa – umożliwia osobom o obniżonej sprawności fizycznej podnoszenie się z pozycji leżącej do siedzącej, poprzez naprzemienne chwytanie kolejnych drążków.

Poduszka ułatwiająca wstawanie – jest to produkt przeznaczony dla osób z chorobą Parkinsona, wyposażony w mechanizm sprężynowy, który wspiera w podnoszeniu osoby unieruchomionej.

Składana laska z siedziskiem – jest to produkt dwa w jednym. Służy jako laska, a jednocześnie umożliwia rozłożenie siedziska i odpoczynek osoby korzystającej.

Rotor do ćwiczeń nóg i rąk – szczególnie polecany osobom z niesprawnością kończyn w celu ich usprawnienia.

 

*1  Produkty można zamówić na stronie: https://www.pomocedlaseniora.pl/