Ukrywana depresja w śród seniorów - objawy, leczenie

depresja maskowana

Maski depresji u seniorów

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak

Depresja maskowana daje symptomy, które nie są kojarzone z typowymi objawami tej choroby. Są to: m.in.: ból głowy, skoki ciśnienia, utrata wagi, ból mięśni, swędzenie skóry. Z powodu nietypowych objawów pacjent jest diagnozowany pod kątem innych schorzeń, co opóźnia podjęcie właściwego leczenia.

Można wyróżnić pięć rodzajów masek depresji:

  • Bólowe – przejawiają się w bolach różnego pochodzenia, najczęściej: głowy, mięśni, a nawet serca, co może mylnie wskazywać na schorzenia tego narządu.
  • Wegetatywne – obejmują szerokie spektrum objawów, takich jak: swędzenie skóry, problemy z trawieniem, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zespół niespokojnych nóg, zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet, zawroty głowy, problemy z koncentracją i przyswajaniem informacji.
  • Psychopatologiczne – obejmują nasilone zaburzenia lękowe, fobie i natręctwa.
  • Behawioralne – przejawiają się w zmianie zachowania lub przyzwyczajeń, w niepożądanym kierunku, jak np.: uzależnienie od substancji szkodliwych (alkohol, narkotyki), zakupoholizm, zaburzenia odżywiania (w szczególności w kierunku objadania się).
  • Zaburzenie rytmów dobowych – objawem jest zmiana dobowego cyklu funkcjonowania, przejawiająca się w nadmiernej senności w trakcie dnia i problemach z zasypianiem w nocy.

W przypadku seniorów często obserwuje się naprzemienne występowanie „typowej” depresji związanej ze znaczącym obniżeniem nastroju, z fazami depresji maskowanej ukrywającej się pod symptomami innych chorób.

Leczenie depresji maskowanej polega na podaniu choremu leków przeciwdepresyjnych, dostosowanych do sytuacji i stanu zdrowia danego pacjenta. Uzupełnieniem farmakologii jest psychoterapia - terapia grupowa lub indywidualna, która przyspiesza leczenie i zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.