Domy seniora w Polsce

dom opieki Katowice

 Dom Pomocy Społecznej - jak wybrać właściwy?

dr Joanna Plak-Warecka

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o znanych piosenkarzach/aktorach, którzy ostatnie lata swojego życia zdecydowali się spędzić w domach pomocy społecznej. Powody są rożne - brak członków rodziny mogących opiekować się seniorem w jego środowisku domowym, postępująca niesprawność, pogarszający się stan zdrowia utrudniający lub uniemożliwiający samodzielne wykonywanie codziennych czynności.

Bez względu na przyczyny podjęcia decyzji o przeniesieniu się do domu pomocy społecznej, istotne jest właściwe wybranie tej placówki, tak by była odpowiednim i przyjaznym miejscem na jesień życia.

Na co, w szczególności, należy zwrócić uwagę wybierając dom pomocy społecznej?

Wiarygodność placówki – czy posiada niezbędne zezwolenia na działalność, czy jest wpisana do rejestru, czy w sieci można znaleźć opinie na jej temat, jakie to są opinie, czy kontakt z placówką jest łatwy, czy personel chętnie i w sposób wyczerpujący odpowiada na pytania potencjalnych pensjonariuszy lub ich bliskich?

Wysokość opłat - pobyt w domu pomocy jest płatny, bez względu czy jest to placówka publiczna czy prywatna. Opłaty, w szczególności w placówkach prywatnych, różnią się między sobą. Przed podjęciem decyzji należy zweryfikować czy opłata nie jest wygórowana, co wchodzi w zakres opłaconych usług, czy są przewidziane dodatkowe dopłaty i czego one dotyczą.

Funkcjonalność budynku i jego okolice – czy jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (podjazd, winda), czy budynek jest zadbany/odnowiony/schludny, czy pensjonariusze mają możliwość wyboru pokoju z balkonem, czy jest zlokalizowany w przyjaznym miejscu z dostępem do ogródka, z zieloną przestrzenią sprzyjającą odpoczynkowi, czy jest zlokalizowany w bliskiej odległości od sklepów, miejsc kultu (kościół, kaplica na zewnątrz), czy dojazd do budynku nie generuje problemów (dostępność miejsc parkingowych dla odwiedzających, bliskość przystanku autobusowego).

Stan pomieszczeń – czy pokoje są zadbane i sprzątane przez personel, czy znajdują się w nich niezbędne przedmioty (czajnik, suszarka), czy są wyposażone w oddzielną łazienkę, czy zapach w pomieszczeniach jest przyjemny, czy meble są w dobrym stanie, czy w pokojach znajduje się telewizor, czy senior ma dostęp do pomieszczenia umożliwiającego przygotowanie lub przechowanie posiłków.

Kwalifikacje personelu – czy personel zajmujący się seniorem posiada stosowne kwalifikacje potwierdzone certyfikatami, czy senior ma zapewniony dostęp do personelu medycznego (lekarz, pielęgniarka) i okołomedycznego (psycholog, rehabilitant), czy liczba personelu jest wystarczająca by zapewnić opiekę pensjonariuszom, czy personel jest życzliwy?

Wyżywienie – czy placówka zapewnia pełne wyżywienie, dostosowane do potrzeb zdrowotnych seniora, czy jest zapewniona zróżnicowana dieta, czy posiłki są odpowiednio zbilansowane, czy produkty użyte do ich wytworzenia są odpowiedniej jakości, czy senior ma zapewniony dostęp do wody pitnej.

Prywatność – czy senior ma możliwość zabrania rzeczy prywatnych z domu i umieszczenia ich w swoim pokoju w domu pomocy, np. drobne meble i sprzęty, pamiątki, rośliny. Czy jest możliwość pobytu z ukochanym zwierzęciem?

Harmonogram dnia i aktywność fizyczna – czy placówka zapewnia pensjonariuszom możliwość skorzystania z zajęć aktywizujących dostosowanych do potrzeb seniorów, np. w ramach kółek zainteresowań (zajęcia plastyczne, taneczne), czy oferuje zabiegi usprawniające (masaże, ćwiczenia), czy senior ma dowolność w określeniu planu dnia, czy jest mu on narzucany?

Odwiedziny i kontakt z bliskimi – czy placówka zapewnia możliwość odwiedzin seniorów przez bliskich, czy godziny odwiedzin są dostosowane do potrzeb osób pracujących, czy placówka kontaktuje się z rodziną seniora w sytuacji pogorszenia stanu jego zdrowia.