Seniorze uważaj na oszustów!

Karta kredytowa ecommerce

Nowe metody oszukiwania seniorów

dr Joanna Plak-Warecka

Metoda na wnuczka nie jest już jedynym sposobem oszukiwania seniorów i wyłudzania od nich pieniędzy. W niniejszym artykule zostaną omówione inne szkodliwe działania, które coraz bardziej zyskują na popularności wśród oszustów.

E-mail z ZUS informujący o błędzie w składkach, często zawierający błędy językowe. Do maila dołączony jest załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie, umożliwiające pobranie z komputera danych osobowych oraz uzyskanie dostępu do kont bankowych.

SMS z informacją o zaległościach z opłatach za prąd . Kwoty są z reguły niewielkie, ale zgodnie z treścią wiadomości ich nieuregulowanie powoduje odcięcie prądu. W SMS znajduje się link do szybkich płatności, który odsyła na fikcyjną stronę banku i umożliwia oszustom przejęcie loginu i hasła do konta bankowego.

Fałszywy rachmistrz spisowy – oszuści podszywają się pod osoby zbierające dane w związku ze spisem powszechnym. Ich głównym celem jest zebranie informacji na temat stanu majątkowego seniora. W sytuacji wystąpienia wątpliwości czy dana osoba faktycznie jest rachmistrzem spisowym można to zweryfikować na stronie internetowej dotyczącej spisu lub zadzwonić na infolinię 22 279 99 99.

SMS z informacją o paczce, która czeka na odbiór. Do SMS-a jest dołączony link, umożliwiający pozyskanie informacji o zawartości paczki. Senior nie zamawiał paczki, więc klika w link, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, tym samym umożliwiając oszustom śledzenie swojego telefonu.

SMS z informacją o atrakcyjnej wygranej, która jest do odbioru po wpłaceniu symbolicznej opłaty na wskazany rachunek bankowy. W SMS-e znajduje się link do fałszywego konta. Po jego kliknięciu senior udostępnia oszustom login i hasło do konta bankowego.

W jaki sposób można uniknąć oszustwa?

Nie należy klikać w podejrzane linki podane w wiadomościach tekstowych oraz w mailach.

Nie należy przekazywać obcym osobom pieniędzy, danych osobowych, informacji o swoim majątku.

Nie należy wpuszczać obcych osób do domu, umawiać się z nimi w miejscach niemających charakteru publicznego.

Jeśli cokolwiek budzi niepokój seniora, powinien skontaktować się z zaufaną osobą, a jeśli jest to konieczne skorzystać z pomocy policji.