Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Warszawa Przyjazna Seniorom III

Seniorzy w województwie mazowieckim na przykładzie miasta Warszawa

cz.III

dr Joanna Plak

Joanna Plak

Seniorzy mieszkający w Warszawie mogą liczyć na wsparcie, także w czasie pandemii Covid 19. W ramach inicjatywy „Warszawa Wspiera” oferowana jest im pomoc w zakupie żywności, leków i innych niezbędnych artykułów, jak również wsparcie psychologiczne. Działania w ramach inicjatywy ”Warszawa Wspiera” są koordynowane przez dzielnicowe zespoły złożone z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznych oraz wolontariuszy.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą się kontaktować z właściwym zespołem, mailowo lub telefonicznie :

 • Bemowo – tel. 22 48 71 300, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Białołęka – tel. 723 247 819, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Bielany – tel. 22 443 47 03, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Mokotów – tel. 22 443 67 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Ochota – tel. 22 578 35 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Praga Południe – tel. 22 44 35 228, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Praga Północ – tel. 22 511 24 11, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Rembertów – tel. 572726721, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Śródmieście – tel. 22 44 39 281, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Targówek – tel. 22 32 55 487, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Ursus – tel. 22 277 34 77, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Ursynów – tel. 22 443 73 95, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Wawer – tel. 22 443 69 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Wesoła – tel. 22 44 34 086, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Wilanów – tel. 22 443 49 55, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Włochy – tel. 22 44 34 498, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Wola – tel. 22 325 66 44, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Żoliborz – tel. 22 443 90 00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

             Warszawscy seniorzy mogą również korzystać z usług oferowanych przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”. Działania są adresowane także do osób przebywających na kwarantannie. Zakres działalności Centrum obejmuje, w szczególności: organizowanie i koordynowanie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, opracowanie i okresową ewaluację standardów usług opiekuńczych, nadzorowanie i kontrolowanie realizacji usług opiekuńczych; inicjowanie i organizowanie usług na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, których celem jest utrzymanie lub poprawa ich samodzielnego funkcjonowania oraz zapewnienia kontaktu z otoczeniem; organizowanie wsparcia dla osób zajmujących się osobami starszymi i niepełnosprawnymi; organizowanie szkoleń z zakresu świadczenia usług opiekuńczych. Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” mieści się na ul. Skaryszewskiej 3. Kontaktować się można telefonicznie: tel. 22 277 49 70 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w godzinach od 8.00 do 16.00.

             Osoby w wieku 70+ mieszkające w Warszawie, wymagające wsparcia w wykonaniu czynności wymagających opuszczenia domu (np. zakupy) mogą zgłosić takie zapotrzebowanie na bezpłatną infolinię Solidarnościowego Korpusu Seniorów – tel. 22 505 11 11. Pomoc, zgodnie z rozeznanym zapotrzebowaniem, zostanie udzielona przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.

               Dodatkowe działania są dedykowane Powstańcom Warszawskim. W czasie trwania pandemii mogą oni skorzystać z usługi w postaci dostarczenia zakupów do domu (zgodnie z przedłożoną listą). Usługa jest realizowana przez WAWA Taxi, pod numerem telefonu 22 333 444 lub 19 644. Opłata za dostarczenie zakupów wynosi tyle ile opłata za kurs „z pasażerem”. Powstańcy mogą skorzystać również z usługi w postaci: dostarczenia leków, żywności lub posiłków do domu, realizowanej przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dostawa posiłków jest możliwa dzięki współpracy z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, którego stacjonarna działalność została zawieszona do odwołania, w związku z epidemią Covid 19.

               Kolejną inicjatywą wartą omówienia jest akcja społeczna „Siedzę w domu aktywnie”. Miała ona na celu zachęcić seniorów do pozostania w domu w czasie trwania pandemii i konstruktywnego wykorzystania czasu spędzonego w zamknięciu. Seniorzy biorący udział w akcji podzielili się pomysłami na realizowanie własnych pasji w zaciszu domowym, takich jak np. samodzielna produkcja perfum, opracowywanie nowych przepisów kulinarnych, pisanie książek, testowanie gier, porządkowanie pamiątek rodzinnych, uprawianie ćwiczeń i wiele innych.