Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Nawadnianie organizmu w podeszłym wieku - porady

Sikora Jerzy senior

Odwodnienie – częsty problem seniorów

dr Joanna Plak

Odwodnienie jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Seniorzy piją zdecydowanie za mało, co spowodowane jest następującymi czynnikami:

  1. Z wiekiem coraz słabiej odczuwa się pragnienie. W związku z tym senior uznaje, że skoro nie odczuwa pragnienia to oznacza że pije wystarczająco dużo.
  2. Seniorzy przyjmują dużo leków. W przypadku niektórych z nich, np. leczących nadciśnienie, wzrasta zapotrzebowanie na przyjmowanie dodatkowej ilości płynów. Jeśli senior nie uzupełnia tych braków może doprowadzić do odwodnienia organizmu.
  3. Wiele chorób typowych dla podeszłego wieku również może prowadzić do odwodnienia, np. w zaawansowanej chorobie Parkinsona pacjent nie przyjmuje płynów w obawie przed zaksztuszeniem; przy unieruchomieniu w łóżku spowodowanym upadkiem chory ogranicza przyjmowanie płynów, aby nie korzystać z toalety; przy demencji – chory zapomina o regularnym nawadnianiu organizmu.
  4. W starszym wieku upośledzeniu ulega praca nerek. Przejawia się to w upośledzeniu zdolności do zagęszczania moczu i wydalaniu dużej ilości wody. Nieuzupełnienie braków skutkuje odwodnieniem.

Skoro seniorzy piją za mało, jaka ilość wypitych płynów jest uznawana za wystarczającą?

Specjaliści zalecają, by wypijać 30 ml wody na każdy kilogram ciała. W przypadku wagi powyżej 85 kg- 35 ml na każdy kilogram ciała. Warto podkreślić, że liczba ta ulega zwiększeniu w czasie upałów, choroby z wysoką gorączką, choroby z wymiotami i biegunką.

Jeżeli senior nie przepada za piciem niegazowanej wody, może przyjmować także inne płyny, takie jak: soki (w szczególności warzywne), herbatki owocowe i herbatki ziołowe, niezbyt gęste zupy. Jednocześnie należy ograniczyć spożywanie takich napojów, jak: kawa, mocna herbata, alkohol.

Należy podkreślić, że odpowiednie nawadnianie organizmu w podeszłym wieku pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia takich chorób, jak: udar, wylew, zawał, łamliwość kości i wiele innych.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież