Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Bezsenność - sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Sypialnia bedroom

Zaburzenia snu u seniorów

dr Joanna Plak

Bezsenność jest problemem, który dotyczy coraz większej części populacji. Stres, nieustanny pośpiech, natłok informacji wpływają nie tylko na młode organizmy, ale również na te dojrzałe, powodując problemy z zasypianiem. Zaburzenia snu mogą objawiać się w dwóch wymiarach: jako problemy z zasypianiem oraz problemy z wybudzaniem się w trakcie nocy (często wielokrotnym).

 

Należy podkreślić, że długotrwałe problemy z zasypianiem wpływają na pogorszenie stanu zdrowia, mogą prowadzić do depresji i problemów natury psychicznej. W niniejszym artykule zostaną przenalizowane przyczyny zaburzeń snu w podeszłym wieku, jak również możliwe sposoby radzenia sobie z nimi.

Do czynników wpływających na zaburzenia snu u seniorów można zaliczyć:

 1. Choroby przewlekłe, w szczególności takie jak: schorzenia kręgosłupa, astma i problemy z oddychaniem, nerwica, zgaga, problemy z nietrzymaniem moczu, zespół niespokojnych nóg, problemy z tarczycą.
 2. Depresja i długotrwałe obniżenie nastroju – zaburzenia snu często są pierwszym objawem tych chorób.
 3. Przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą powodować bezsenność, inne mogą wymagać od seniora wstawanie w nocy w celu ich przyjęcia.
 4. Ucinanie sobie drzemek w trakcie dnia – częste drzemki w trakcie dnia obniżają zapotrzebowanie na sen w nocy.
 5. Brak aktywności fizycznej, spacerów na świeżym powietrzu – niedotleniony umysł gorzej sypia.
 6. Objadanie się przed snem lub spożywanie dużej ilości płynów przed zaśnięciem – mogą powodować problemy z trawieniem oraz wymuszać częste wstawanie do toalety w porze nocnej

W jaki sposób można radzić sobie z zaburzeniami snu?

 1. Należy zadbać o właściwą higienę snu - wywietrzyć sypialnię, zapewnić o właściwą temperaturę w pomieszczeniu, nie oglądać telewizji przed snem, nie korzystać z Internetu przed snem, unikać ciężkostrawnych potraw i moczopędnych napojów przed zaśnięciem, jak również unikać częstych drzemek w trakcie dnia.
 2. Jeżeli sen nie nadchodzi warto poczytać książkę, napić się ciepłego mleka. Nie należy próbować usnąć na siłę, bo to pogłębi problem.
 3. W sytuacji wybudzenia się w trakcie nocy należy spróbować się wyciszyć, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne (jeśli to one były powodem wybudzenia), włączyć relaksującą muzykę.
 4. Jeżeli powodem problemów z zasypianiem są leki należy zgłosić problem lekarzowi i poprosić go o przypisanie zamienników.
 5. W przypadku długotrwałych zaburzeń snu należy skonsultować się z lekarzem, który przypisze doraźnie leki wspomagające zasypianie i w razie konieczności zaleci terapię w poradni leczenia zaburzeń snu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież