Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Nowe Technologie dla Seniorów

laptop seniora

dr Joanna Plak

Jak wybrać komputer ?

Kursy obsługi komputera adresowane do seniorów cieszą się dużym powodzeniem. Osoby w podeszłym wieku coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii, w tym z komputerów. Rynek spełnia te oczekiwania produkując sprzęt przystosowany także do potrzeb seniorów.

Jak wybrać właściwy komputer dla osoby w podeszłym wieku? Jakie cechy powinien posiadać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

  1. Rodzaj sprzętu. Laptop czy komputer?
  • Laptop- jest lekki (można go przenosić), mobilny (można z niego korzystać w łóżku), ma wbudowaną kamerę (co umożliwia prowadzenie video rozmów z bliskimi), można go podładować i korzystać bez konieczności podłączenia do prądu; minusem jest mniejszy monitor niż w przypadku komputera stacjonarnego.
  • Komputer stacjonarny – ma duży monitor, jest tańszy od laptopa o zbliżonych parametrach, musi być podłączony do prądu aby można było z niego korzystać, nie można z niego korzystać w dowolnym miejscu (np. w łóżku), aby móc prowadzić video rozmowy za pośrednictwem komputera trzeba podłączyć do niego zewnętrzną kamerę, mysz i klawiatura też są podłączane zewnętrznie co wpływa na dużą ilość kabli
    o których podłączeniu trzeba pamiętać.
  1. Cena- seniorzy wykorzystują komputer w inny sposób niż osoby aktywne zawodowo, czy młodzi. Nie grają w gry, raczej nie oglądają filmów w komputerze, nie potrzebują zatem sprzętu wyposażonego w dobrej generacji kartę graficzną, z rozbudowanymi dodatkowymi funkcjami. Oznacza to, że komputer o parametrach optymalnych dla seniora, można kupić w rozsądnej cenie.
  1. Wytrzymały i solidnie wykonany – obudowa i monitor powinny być odporne na uszkodzenia powstałe w wyniku upadku (laptop), zarysowania lub potrącenia.
  1. Czytelny monitor- w przypadku komputera oznacza to dobrą rozdzielczość ekranu, wysoki kontrast, możliwość ustawienia parametrów monitora w taki sposób by wyświetlane na nim informacje były czytelne dla starszej osoby, nierzadko mającej problem ze wzrokiem.
  1. Prosta klawiatura, z solidnie wykonanymi klawiszami o odpowiedniej wielkości; litery, cyfry oraz znaki na klawiaturze powinny być duże i wyraźne, tak by nie było problemu z ich odczytaniem.
  1. W przypadku seniorów, którzy chcą wykorzystywać sprzęt do video rozmów z bliskimi istotne są również takie elementy, jak: dobrej jakości kamera i głośniki oraz sprawnie działające, łatwe do uruchomienia łącze internetowe.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież