Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Technologia dla seniorów

mobile telefon

Jak wybrać telefon komórkowy?

dr Joanna Plak

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy lub smartfon są podstawowym narzędziem komunikowania się z otoczeniem. Korzystają z nich nie tylko ludzie młodzi, ale także osoby dojrzałe, w tym seniorzy. Zapotrzebowanie seniorów na korzystanie z telefonów komórkowych zaobserwował rynek, oferując coraz więcej produktów dedykowanych seniorom.

Czy każdy telefon opisywany jako „telefon dla seniora” faktycznie nim jest? Jakie cechy powinien posiadać, by być użytecznym dla osób starszych?

  1. Łatwość obsługi – telefon powinien być wyposażony w najbardziej potrzebne funkcje, wręcz intuicyjny w obsłudze; wielość opcji, zakładek, ikon tak atrakcyjna dla młodego pokolenia, utrudnia seniorom korzystanie z urządzenia.
  1. Czytelny wyświetlacz – wyświetlacz powinien być duży, litery i cyfry powinny być większe niż w „tradycyjnych” telefonach; telefon wyposażony w taki wyświetlacz będzie wygodniejszy w obsłudze, jak również ochroni oczy seniorów przed przemęczeniem. Aby ułatwić seniorom korzystanie z telefonu po zmroku, warto wyposażyć go w opcję podświetlenia od spodu.

 

  1. Duże przyciski – duże przyciski umożliwią posługiwanie się telefonem osobom mającym problemy z koordynacją ruchową rąk; litery i cyfry na przyciskach również powinny być duże, żeby umożliwić seniorom, cierpiącym na zaburzenie widzenia, nawiązywanie połączeń telefonicznych, jak również pisanie SMS-ów; przyciski powinny być wykonane precyzyjnie, tak aby uniemożliwić seniorowi przypadkowe wciśnięcie kilku sąsiadujących klawiszy jednocześnie.
  1. Wytrzymała bateria- telefony dla seniorów powinny być wyposażone w baterie o dużej pojemności, wymagające rzadszego ładowania.
  1. Solidne głośniki – telefon powinien być wyposażony w dobrej jakości głośniki, które umożliwią sprawne komunikowanie się seniorom mającym problemy ze słuchem.
  1. Wytrzymała konstrukcja- telefon powinien być wykonany solidnie; obudowa i szkło powinny być dodatkowo wzmocnione i odporne na uszkodzenia powstałe w wyniku upadku.

 

  1. Przycisk SOS- jest to jeden przycisk w telefonie, dzięki któremu senior w sytuacji alarmowej będzie mógł skontaktować się z wybranymi numerami; użytkownik sam określa jakie numery będą dostępne po wybraniu tego przycisku.

A może jednak smartfon? Zakup smartfona powinni rozważyć seniorzy, którzy chcą używać urządzenia nie tylko do nawiązywania połączeń telefonicznych, ale także do robienia zdjęć, czy korzystania z internetu. Należy jednak pamiętać, że smartfony mają mniej wytrzymałą konstrukcję niż telefony i są bardziej skomplikowane w obsłudze.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież