Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Oszustwa wobec seniorów cz - II

Oszustwa wobec seniorów część II

dr Joanna Plak

Osoby starsze kojarzone są z takimi cechami, jak: ufność, życzliwość, szacunek wobec innych. Te cechy sprawiają, że stają się oni łatwym celem oszustów. Jakie są najpopularniejsze sposoby oszukiwania seniorów i czy można się przed nimi bronić?

Na nielegalne oprogramowanie

Opis sytuacji: Sytuacja dotyczy seniorów posiadających komputery. Na ekranie monitora pojawia się komunikat informujący, że użytkownik posiada nielegalne oprogramowanie lub nielegalne pliki, których posiadanie zostanie zgłoszone na policję. Często taka informacja wiąże się z zablokowaniem komputera.

Jeżeli chce uniknąć zgłoszenia sprawy na policję (i/lub odblokować ekran) musi zapłacić określoną kwotę na wskazane konto. Jak się bronić? Należy zamknąć okienko z komunikatem (w celu odblokowania komputera) i nie przelewać środków. Można skonsultować poprawność działania urządzenia z informatykiem.

Na świetną ofertę handlową

Opis sytuacji: Starsze osoby często są zapraszane na pokazy urządzeń ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. W trakcie takich spotkań panuje miła atmosfera, uczestnicy dostają drobne upominki. W trakcie spotkania senior jest namawiany do zakupienia produktu w „okazyjnej” cenie. Często zaproponowana cena przekracza możliwości finansowe seniora, więc chcąc skorzystać z promocji podpisuje zobowiązanie na spłatę rat za produkt. W rzeczywistości otrzymuje towar słabej jakości, który można kupić na rynku dużo taniej, a za zakup musi spłacać kolejne raty.

Jak się bronić? Należy ignorować zaproszenia na podobne imprezy. Nie wolno podpisywać żadnych zobowiązań finansowych. Przed ewentualnym zakupem należy sprawdzić ile dany towar kosztuje na rynku i czy rzeczywiście proponowana cena jest atrakcyjna.

Na bon upominkowy

Opis sytuacji: Sytuacja dotyczy osób posiadających komputer. Na adres mailowy przychodzi informacja o wygraniu atrakcyjnego bonu upominkowego, pod warunkiem uiszczenia opłaty za przesyłkę o symbolicznej wartości (rzędu kilku złotych). Opłatę można uiścić klikając w link. Kliknięcie w link jest równoznaczne z przekazaniem danych do konta oszustom, którzy szybko przeleją pozostałe na nim środki.

Jak się bronić? Pod żadnym pozorem nie należy dokonywać przelewów korzystając z linków. W tej sytuacji bank może nie uznać reklamacji dot. wyłudzonych pieniędzy, gdyż posiadacz rachunku dobrowolnie udostępnił swoje dane.

Na zaległy podatek

Opis sytuacji: Do seniora zostaje wysłane pismo z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku od nieruchomości. Widnieje na nim informacje, że została naliczona kara, która może być anulowana w przypadku szybkiej spłaty. Podany numer konta nie należy jednak do instytucji, która widnieje jako nadawca.

Jak się bronić? W przypadku wątpliwości do zasadności takiego wezwania należy skontaktować się z właściwym urzędem w celu potwierdzenia autentyczności pisma. Przed przelaniem środków na wskazane konto należy się upewnić, że faktycznie należy do danej instytucji

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież