Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Zniżki dla seniorów i emerytów

Ulgi i zniżki dla seniorów w ujęciu ogólnopolskim

dr Joanna Plak

Osoby, które skończyły 60 lat są uprawnione do rozmaitych ulg i zniżek przysługujących seniorom. Wiele z nich zależy do miejsca zamieszkania osoby starszej, ale część przysługuje wszystkim seniorom, bez względu na to gdzie mieszkają. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane te, z których seniorzy korzystają najczęściej.

Peron

Przejazd pociągami

PKP Intercity ma w swojej ofercie „Bilet dla seniora”, z którego mogą korzystać osoby w wieku powyżej 60 lat.

Zniżka wynosi 30% i obowiązuje na przejazdy krajowe pociągami PKP Intercity w I i II klasie. Aby skorzystać ze zniżki należy pokazać konduktorowi dokument ze zdjęcie, potwierdzający wiek i tożsamość.

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37%. Oferta obowiązuje we wszystkich pociągach PKP Intercity na przejazdy krajowe, w II klasie. Ze zniżki można skorzystać po przedstawieniu konduktorowi specjalnego zaświadczenia (może je wydać Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem weryfikującym wiek i tożsamość.

Przejazd komunikacją miejską

W tym przypadku o wysokości ulgi decydują władze poszczególnych miast. Z reguły zniżki zaczynają się od 50% ceny podstawowej biletu, a w niektórych miastach seniorzy mogą jeździć za darmo. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Szczecinie przejazdy bezpłatne przysługują osobom, które ukończyły 70 lat. Wspomniane miasta mają również atrakcyjną ofertę dla młodszych seniorów. Poznań oferuje osobom w wieku 65+ Bilet Seniora w cenie 50 zł za rok, w Warszawie i Łodzi 50% ulga przysługuje emerytom i rencistom, w Katowicach ulga 50% przysługuje osobom, które ukończyły 60 lat, w Szczecinie prawo do 50% ulgi mają emeryci i renciści: kobiety w wieku 55+ oraz mężczyźni w wieku 60+ W Lublinie z darmowych przejazdów mogą skorzystać osoby, które ukończą 65 lat, emerytom przysługuje bilet ulgowy na podróżowanie komunikacją miejską i gminną. Docelowo bezpłatne przejazdy po 65 roku życia będą obowiązywały również we Wrocławiu; na razie jest to 69 lat.

 

 

Przelot samolotem

Wysokość zniżek zależy od decyzji poszczególnych linii lotniczych. Z reguły seniorzy mogą liczyć na około 20% upust od pełnej ceny biletu.

Wyrobienie paszportu

Osoby, które ukończyły 70 lat mogą wyrobić dokument bezpłatnie. Emeryci mają prawo do wyrobienia dokumentu z 50% zniżką.

 

Abonament RTV

Osoby, które ukończyły 75 lat, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci wojenni, osoby po 60 roku życia z niską emerytura (50% przeciętnego wynagrodzenia) są zwolnione z opłat

Leki

Bezpłatne leki przysługują seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Wykaz leków jest ogłaszany przez ministra zdrowia (więcej na ten temat: http://www.seniorzy.pl/aktualnosci/4960-darmowe-leki-dla-seniora-lista-lekow)

Wypoczynek

Wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów, hoteli w tym z usługami SPA posiada w swojej ofercie tańsze pakiety pobytowe dedykowane seniorom. Oprócz niższej ceny za pobyt seniorzy mogą liczyć na dodatkowe zabiegi i usługi dedykowane tej grupie wiekowej. Koszty pobytu można dodatkowo obniżyć decydując się na wyjazd poza okresem wakacyjnym.

Kino, teatr, muzea

O wysokości zniżki decydują poszczególne placówki. Wysokość ulgi oscyluje miedzy 30 a 50% ceny podstawowej biletu. Seniorzy mogą również korzystać z oferty dedykowanej wszystkim, czyli wstępu do określonych obiektów, w określone dni za darmo.

Karta seniora

O jej wydanie może się ubiegać osoba, która skończyła 60 lat. Karta jest wydawana bezterminowo i bezpłatna. Można z niej korzystać na terenie całej Polski. Posiadacze karty mają prawo do licznych zniżek, m.in. w branży hotelarskiej, turystycznej, czy gastronomicznej. Więcej informacji: http://www.seniorzy.pl/aktualnosci/4614-ogolnopolska-karta-seniora

Seniorzy nie mogą natomiast liczyć na ulgi z tytułu wieku przysługujące w związku z zakupem ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia auta, ubezpieczenia na życie. W przypadku tych i wielu innych ubezpieczeń opłaty wzrastają wraz z wiekiem ubezpieczonego.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież