Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Coraz bardziej upalne lata -problemem nie tylko dla seniorów

Upalne lato seniorow

Seniorzy a upały

dr Joanna Plak

Lato jest w tym roku wyjątkowo gorące, a synoptycy prognozują, że prawdziwa fala upałów dopiero przed nami. Wysokie temperatury są uciążliwe dla wszystkich, ale szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i seniorów. O czym powinni pamiętać seniorzy w upalne lato, żeby uniknąć problemów i powikłań zdrowotnych?

  1. Należy pić dużo wody. W wieku senioralnym występują zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, co oznacza że seniorzy mogą zapomnieć o konieczności częstego uzupełniania płynów. Takie zaniedbanie prowadzi do odwodnienia organizmu, które objawia się: pragnieniem, bólami głowy i złym samopoczuciem, suchością skóry. Żeby zapobiec takiej sytuacji powinno się podawać seniorowi co godzinę około szklanki napoju, najlepiej niegazowanej wody. Nie są zalecane napoje słodkie i wypłukujące magnes jak kawa i herbata.
  2. Seniorzy powinni unikać przebywania na słońcu w godzinach 11-15.00. Wtedy temperatury są najwyższe i łatwo o udar słoneczny, objawiający się sinymi bólami i zawrotami głowy, wysoką temperaturą ciała i przyspieszonym tętnem. Senior, który przebywa na dworze musi bezwzględnie zaopatrzyć się w nakrycie głowy oraz mieć ze sobą butelkę z wodą. Zalecane jest również ubieranie się w odzież z naturalnych materiałów, takich jak len i bawełna. Senior przebywający w domu powinien zasłonić okna, żeby uniknąć dodatkowego nasłonecznienia mieszkania. Zalecane jest również wyposażenie mieszkania w klimatyzator lub wiatraczek.
  3. W czasie upałów zalecana jest zmiana nawyków żywieniowych. Potrawy muszą być lekkostrawne, a w diecie powinno znaleźć się dużo owoców i warzyw. Seniorzy powinni unikać picia alkoholu, który w wysokich temperaturach może być jeszcze bardziej szkodliwy.
  4. W przypadku niektórych leków, np. na depresję, nie jest zalecane wystawianie się na ekspozycję promieni słonecznych. Seniorzy zażywający takie leki powinni unikać wychodzenia z domu w trakcie upałów. Należy również pamiętać, że sok grejpfrutowy wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Dlatego leki powinny być popijane zwykłą wodą, a nie sokami.
  5. Nie jest wskazane jedzenie lodów i picie zimnych napojów. Zbyt duża różnica temperatur może prowadzić do bólu gardła i w konsekwencji do przeziębienia. Lepiej spożywać potrawy i napoje o umiarkowanej temperaturze.
  6. W trakcie upałów seniorzy powinni ograniczyć aktywność fizyczną. Nie oznacza to konieczności zrezygnowania ze sportu lub spacerów. Treningi można wykonywać w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy temperatura będzie się normowała.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież