Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Czytelnictwo w śród seniorów

Senirzy books 1

Czasopisma dla seniorów

dr Joanna Plak

Na rynku pojawia się coraz więcej czasopism dedykowanych seniorom. Starsi ludzie, jak również ich opiekunowie i członkowie rodzin znajdą w tych gazetach wiele interesujących informacji m.in. z zakresu medycyny, czasu wolnego, dietetyki, aktywności ruchowej, aspektów prawnych.

W niniejszym artykule zostaną scharakteryzowane cztery, popularne czasopisma dla seniorów i ich opiekunów, dostępne na polskim rynku.

Magazyn 60+ jest wydawany pod patronatem aptek DOZ i skierowany przede wszystkim do starszych klientów aptek. Gazetę wyróżnia czytelny układ oraz starannie dobrana czcionka, która nie stanowi obciążenia dla wzroku. Każdy, blisko 50 - stronicowy numer składa się ze stałych rubryk: dbam o zdrowie (porady medyczne oraz dietetyczne), wieści z apteki (informacje o lekach, odpowiedzi na pytania najczęściej nurtujące klientów aptek w podeszłym wieku), czas na sport (informacje o aktywnościach zalecanych seniorom), drogeria (przydatne informacje na temat kosmetyków, zabiegów, metod dbałości o urodę i sprawne ciało w starszym wieku), w wolnej chwili (informacje na temat polecanych książek, filmów, płyt; krzyżówka). Magazyn 60+ jest dostępny w aptekach DOZ, jak również na stronie internetowej: http://magazyn60plus.pl/

Poradnik 50+, wydawany przez Wydawnictwo Bauer jest skierowany przede wszystkim do kobiet powyżej 50 roku życia. Podobnie jak w Magazynie opisywanym powyżej, tutaj także zastosowano czytelną i większą czcionkę, która ułatwia czytanie. W każdym numerze miesięcznika znajduje się: dział porad zdrowotnych, w którym opisywane są również naturalne metody leczenia (z wykorzystanie ziół), rubryka: czego nie powie ci lekarz (opis najpopularniejszych dolegliwości wieku dojrzałego z podaniem możliwości ich leczenia/zapobiegania nasileniu objawów), dział: opieka nad wnukami (w której znajdują się propozycje możliwości spędzania czasu z wnukami, tak by wspólne zabawy były dla nich atrakcyjne), porady dietetyczne, przepisy kulinarne, a ponadto informacje na temat możliwości zapewnienia bezpieczeństwa seniorowi w różnych sytuacjach życia codziennego oraz krzyżówki umożliwiające ćwiczenie pamięci. Niewątpliwą zaletą gazety jest jej przystępna cena – 1,99 zł, co sprawia że staje się ona dostępna dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców. Poradnik 50+ można zakupić m.in. w Empiku.

Opieka nad seniorem, jest to miesięcznik wydawany przez Wydawnictwo Bauer, adresowany przede wszystkim do opiekunów osób starszych i niesprawnych. W miesięczniku znajdują się stałe rubryki, takie jak: rozmowy z geriatrą, porady pielęgniarskie, porady psychologiczne ( w szczególności dla opiekunów), porady rehabilitanta, porady prawników, porady dietetyczne, informacje na temat zapewnienia bezpieczeństwa seniorowi oraz na temat możliwości atrakcyjnego zorganizowania czasu wolnego podopiecznemu. Informacje zawarte w gazecie mają ułatwić opiekunom pogodzenie obowiązków zawodowych z opieką nad seniorem oraz uniknięcie wypalenia, związanego ze sprawowaniem opieki. Wartością dodaną miesięcznika są reportaże pisane przez czytelniczki, w których dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie opieki nad osobą niesprawną. Cena gazety to 3,99 zł. Można ją kupić m.in. w Empiku.

Opiekun jest to kwartalnik, wydawany przez Agorę, skierowany przede wszystkim do opiekunów przewlekle chorych/niesprawnych osób w tym, w szczególności: seniorów. Znajdują się w nim informacje natury medycznej, wskazówki dotyczące pielęgnacji przewlekle chorego, porady prawne i finansowe (np. w jaki sposób otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu do rehabilitacji), wskazówki w jaki sposób opiekun osoby niesprawnej może zadbać o swoje dobre samopoczucie i nie doświadczyć wypalenia związanego z długotrwałą opieką nad schorowanym członkiem rodziny. W kwartalniku można również przeczytać wywiad z osobą publiczną oraz dowiedzieć się jak ze swoją niesprawnością radzą sobie inni czytelnicy. Kwartalnik można kupić m.in. w Empiku, a jego koszt to 9,99 zł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież