Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Opiekunka z ogłoszenia

Opieka nad seniorka 1

Opieka domowa nad seniorem cz.I

dr Joanna Plak

Opieka domowa dofinansowana przez jest dostępna jedynie dla osób, które spełnią rygorystyczne kryteria, w tym dochodowe. Przykładem usług finansowanych przez NFZ jest długoterminowa opieka pielęgniarska dostępna dla osób przewlekle chorych lub trwale niesprawnych, którzy uzyskali max 40 punktów na 100 w skali Bartel (skala Bartel została omówiona w artykule poświęconym Całościowej Ocenie Geriatrycznej).

Seniorzy chcący skorzystać z tej formy opieki muszą zatem szukać ofert dostępnych na rynku i sfinansować je z własnych środków. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w usługach opiekuńczych dla osób starszych, polegających głównie na wynajmowaniu opiekunek. W przypadku takiej usługi minimalny koszt pracy opiekunki w przeliczeniu na godzinę to około 16 zł. Taniej zapłacimy za wykupiony pakiet usług, np. dwie - trzy wizyty w tygodniu lub opiekę miesięczną z zamieszkaniem. Koszt ostatniego rozwiązania to około 3-4 tys. Senior może zdecydować się także na zatrudnienie opiekunki z ogłoszenia. W tym przypadku musi się liczyć z kosztem około 30 zł za godzinę. Dodatkowo płatna jest praca w dni wolne oraz opieka nad cięższymi przypadkami zdrowotnymi. Takie stawki obowiązują w większych miastach, w małych miejscowościach koszt usługi może być o 10 zł niższy. Seniorzy mogą również zdecydować się na wykupienie usług opiekuńczych w formie teleopieki. Miesięczny abonament wynosi od 100 do 800 zł. W niniejszym artykule zostaną pokrótce omówione powyższe formy sprawowania opieki nad seniorem w warunkach domowych.

Na co powinien zwrócić senior decydujący się na zatrudnienie opiekunki z ogłoszenia? Jakie są zalety i zagrożenia związane ze skorzystaniem z takiej usługi?

Zalety:

  1. Duży wybór. Na popularnych portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę znajduje się wiele ogłoszeń osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w charakterze opiekunki osoby starszej. Ogłoszenia są również zamieszczane na tablicach ogłoszeń w blokach; na słupach i latarniach; w okolicy przychodni, szpitali.
  2. Dostępność. Opiekunka z ogłoszenia jest dostępna praktycznie „od zaraz”. Osoby, które się ogłaszają często są gotowe podjąć pracę „już”. Można je zatrudnić na dłuższy okres, jak również doraźnie w miarę potrzeb.
  3. Możliwość obniżenia kosztów. Pracą w charakterze opiekunki seniora są zainteresowane również Ukrainki. Ich usługi mogą być tańsze. Dodatkowo za niewielką dopłatą senior może liczyć na posprzątanie mieszkania, czy zrobienie zakupów.
  4. Elastyczność. Jeżeli osoba z ogłoszenia nie odpowiada seniorowi może zrezygnować z jej usług i zatrudnić kolejną, bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Zagrożenia:

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa. Najlepiej zatrudnić osobę, która posiada referencje lub została polecona przez znajomych. Zdarzają się przypadki, że opiekunka próbuje wymusić na seniorze przepisanie spadku lub go systematycznie okrada.
  2. Forma zatrudnienia. Jeżeli opiekunka nie prowadzi działalności gospodarczej, a pracuje na czarno trzeba uwzględnić, że skorzystanie z jej usług jest przestępstwem, karanym grzywną.
  3. Zapewnienie ciągłości opieki. Zatrudnianie opiekunki z ogłoszenia wiąże się również z ryzykiem braku ciągłości w sprawowaniu opieki. Jeżeli opiekunka zachoruje lub znajdzie lepszą pracę, senior pozostanie bez opieki.
  4. Kompetencje. Opiekunki z ogłoszenia nie zawsze posiadają wymagane kompetencje. Może się okazać, że w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego nie będą wiedziały jak postąpić.

W kolejnej części artykułu zostaną omówione usługi opiekuńcze świadczone przez firmy prywatne oraz w formie teleopieki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież