Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Idealne mieszkanie dla seniorów

Pokoj dla seniora 1

Mieszkanie na jesień życia

dr Joanna Plak

Potrzeby człowieka zmieniają się wraz z wiekiem. Dotyczy to również kwestii związanych z mieszkaniem. Starszy człowiek ma inne oczekiwania wobec swojego mieszkania, niż młody człowiek. Miejsce, w którym spędza swoją jesień życia powinno być dostosowane do jego stanu zdrowia i wyposażone w udogodnienia umożliwiające sprawne funkcjonowanie.

Jakie cechy powinno mieć odpowiednie mieszkanie na jesień życia? 

Istotne jest położenie nieruchomości. O ile młode osoby często poszukują mieszkań na nowych, strzeżonych osiedlach lub w wysokich apartamentowcach, o tyle dla starszych osób nie jest to priorytet. Nowe nieruchomości o podwyższonym standardzie często są budowane na obrzeżach miasta, na terenach słabo zurbanizowanych. Dla seniora oznacza to problem z dostaniem się do lekarza, ze zrobieniem zakupów. Lepszym rozwiązaniem może okazać się mieszkanie w „zwykłych” blokach. Mieszkanie powinno być usytuowane na parterze lub blok powinien być wyposażony w windę. Ważny jest również podjazd dla wózków inwalidzkich w sytuacji, w których dostanie się do bloku wymaga pokonania kilku schodów. Nawet jeżeli senior porusza się samodzielnie i bez problemów, trzeba uwzględnić że kiedyś może wymagać skorzystania z takich udogodnień.

Mieszkanie powinno być pozbawione barier architektonicznych i elementów wpływających na bezpieczeństwo poruszania się. W mieszkaniu nie powinno być progów. Bezpiecznie jest również usunąć dywany i chodniki lub przytwierdzić je do podłogi w taki sposób, by zminimalizować ryzyko ewentualnego upadku. Wanna powinna być wyposażona w uchwyty ułatwiające wstawanie, a toaleta ustawiona na lekkim podwyższeniu. W łazience nie powinno być miejsca na dywaniki, które w kontakcie z mokrym podłożem zwiększają ryzyko upadku seniora. Kanciaste zakończenia mebli powinny zostać oklejone listwami chroniącymi przed ewentualnym uderzeniem. Meble kuchenne powinny znajdować się na takim poziomie by umożliwić seniorowi swobodne przygotowywanie posiłków, w sytuacji gdyby musiał poruszać się na wózku. W mieszkaniu seniora poruszającego się na wózku należy również wprowadzić modyfikację polegającą na powiększeniu otworów na drzwi (lub wręcz usunięcie drzwi między poszczególnymi pomieszczeniami), tak by mógł swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu. Również meble służące do wypoczynku - łóżko i fotele powinny być dostosowane do potrzeb seniora. Fotele powinny być wyposażone w wysokie oparcie, będące podporą dla kręgosłupa, jak również w podłokietniki. Seniorzy, którzy śpią na wersalkach powinni zdecydować się na zamianę mebla na łóżko, które nie wymaga rozkładania i jest wyposażone w dobry materac.

Takie dostosowanie mieszkania do potrzeb seniora umożliwia wydłużenie jego samodzielności w środowisku domowym i opóźnia moment, w którym stanie się zależny od innych osób lub będzie musiał opuścić swój dom i udać się do placówki wyspecjalizowanej w opiece całodobowej nad seniorami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież