Unieważnienie testamentu notarialnego - najważniejsze informacje

testament

Jakiś czas temu odeszła bliska Ci osoba, jednak pozostawiony przez nią testament budzi Twoje wątpliwości? Podejrzewasz, że testament został sporządzony na skutek błędu lub pod wpływem groźby? Koniecznie sprawdź, jak unieważnić testament notarialny.

 

Unieważnienie testamentu – kiedy jest możliwe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy testament można podważyć. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to testament spisany ręcznie, czy może testament notarialny. Istotne jest jednak to, aby istniały ku temu odpowiednie przesłanki. Uznaje się, że testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony między innymi w stanie wyłączającym świadomie podjęcie decyzji, pod wpływem błędu lub groźby. 

Z reguły na podważenie testamentu decydują się osoby, które mają w tym jakiś interes. Zdarzają się również sytuacje, kiedy osoba taka nie należy do grona spadkobierców, jednak chce podważyć testament w trosce o to, co stanie się z majątkiem osoby zmarłej. 

Jak wygląda unieważnienie testamentu w Gdyni? Sprawdź: https://kancelaria-temida.com/spadki/uniewaznienie-testamentu-gdynia/

Jak unieważnić testament notarialny?

Oczywiście podważenie testamentu nie jest proste. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak podważyć testament notarialny. Przede wszystkim warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Opowiedz mu o swoich podejrzeniach i o tym, co według Ciebie byłoby podstawą do podważenia dokumentu. Po zapoznaniu się ze sprawą, prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni, czy jest realna szansa na unieważnienie takiego testamentu. 

W każdym przypadku sprawy związane z podważeniem testamentu rozpatrywane są przez sąd. Niezbędne będzie więc przeprowadzenie postępowania sądowego. W tym celu należy złożyć pozew i przygotować stosowne dokumenty. Kluczowe znaczenie ma zebranie odpowiednich dowodów. Mogą to być zaświadczenia lekarskie, które wykażą, że zmarły podczas spisywania testamentu był w stanie wyłączającym świadomie podjęcie decyzji. 

W sprawach takich często wykorzystuje się również różnego rodzaju nagrania czy zeznania świadków. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku dowody muszą być uzyskane w sposób zgodny z prawem. W przeciwnym wypadku możesz ponieść poważne konsekwencje. 

Znajdź najlepszego prawnika w Gdyni, który pomoże Ci w podważeniu testamentu!  

Chcesz unieważnić testament w Gdyni? Postaw na profesjonalne wsparcie prawne

W większości przypadków sprawy związane z unieważnieniem testamentu są niezwykle skomplikowane. Nic w tym dziwnego – muszą istnieć naprawdę solidne podstawy do tego, aby sąd unieważnił ostatnią wolę testatora. Właśnie dlatego osoby, które chcą unieważnić testament w Gdyni, powinny skorzystać z pomocy doświadczonego w takich sprawach prawnika. Dzięki temu szansa na unieważnienie testamentu będzie o wiele większa. 

Oczywiście musisz mieć świadomość, że czekające Cię postępowanie sądowe prawdopodobnie będzie trudne i zajmie sporo czasu. Nie poddawaj się jednak – dzięki Tobie testament, który nie był zgodny z wolą zmarłego, może zostać unieważniony.