Świąd skóry - jak sobie radzić?

swiad skory

Swędzenie skóry może pojawiać się w różnych problemach skórnych lub być oznaką przesuszonej skóry. Jest uciążliwe i czasem ciężko jest znaleźć jego przyczynę. Zobacz dla jakich stanów jest charakterystyczne i jak sobie z nim radzić.

 Poznaj przyczyny swędzenia skóry

Pierwsza przyczyna swędzenia to oczywiście przesuszenie skóry. Gdy jest ona wysuszona, skóra może reagować właśnie świądem bez konkretnych objawów skórnych. Jest to bardzo częsty czynnik wzmożonej potrzeby drapania się i chyba jeden z bardziej znanych. Jeśli chodzi o choroby skóry, to atopowe zapalenie skóry to jedna z dolegliwości skórnych, która powoduje mocny świąd skóry. Wtedy też występują objawy skórne, takie jak zaczerwienienie, pęcherzyki, a nawet wysięk. W AZS należy powstrzymywać się od drapania skóry, bo może to prowadzić do rozdrapywania ran i zakażania jej powierzchni. Pomoc w tym wypadku to regularne stosowanie produktów nawilżających o łagodnym składzie, bez barwników i konserwantów. Atopowe zapalenie skóry wymaga bardzo uważnej i delikatnej pielęgnacji skóry. Skóra może także swędzieć w łuszczycy, która jest chorobą autoimmunologiczną, o nieznanym pochodzeniu. W jej leczeniu niezbędne jest między innymi łagodzenie świądu, który skutecznie utrudnia chorym życie.

Najlepsze kosmetyki na świąd skóry

Przede wszystkim leczenie świądu należy dopasować do jego przyczyny. Jeśli wynika on z konkretnej choroby skórnej, to należy zadbać o takie kosmetyki, które pomagają na tą dolegliwość. W przypadku łuszczycy znanym składnikiem jest mocznik, który ma silnie nawilżające właściwości, ale także regenerujące i łuszczące, jeśli występuje w stężeniu powyżej 10%. Inny ważny składnik to ceramidy, który pojawia się w mleczkach i balsamach do ciała, a ma właściwości odbudowujące i regeneracyjne. Ceramidy to wypełniacze przestrzeni międzykomórkowych, które odbudowują barierę skóry i wzmacniają ją. Ceramidy są cennym składnikiem dla skóry z problemami. W takich kosmetykach szukaj także aloesu, czyli ekstraktu roślinnego o właściwościach silnie regenerujących i kojących dla skóry.

Dobre nawyki w pielęgnacji suchej skóry

Jeśli chodzi o pielęgnację suchej skóry, to kluczowa jest codzienna i dokładna pielęgnacja, za pomocą kremów lub mleczka substancjami odpowiednimi do takiej skóry. Najlepiej stosować kosmetyki nawilżające od razu na wilgotną skórę po umyciu jej. To może zapobiegać drapaniu i zakażaniu ran. Unikaj zbyt gorącej lub zimnej wody, bo wszelkie zmiany temperatur w przypadku takiej skóry, mogą powodować jej podrażnienie. Bardzo ważna kwestia to materiały jakie stykają się ze skórą. Jeśli możesz, wybieraj tkaniny bawełna 100%, bo są one przewiewne i delikatne dla skóry, nie powodują podrażnień. Wtedy też mniej się pocimy, co jest bardzo ważne w zachowaniu suchej skóry. Pocenie się może wzmagać różne choroby skóry, takie jak choćby atopowe zapalenie skóry i nasilać świąd i drapanie się. Tak samo skórzane buty są najlepsze na stopy z atopowym zapaleniem skóry. Jeśli zadbasz o to wszystko, możesz liczyć na to, że skóra nie będzie swędziała lub ograniczyć świąd. Jeśli wynika on tylko z suchej skóry, to trzeba ją dobrze nawilżać za pomocą kosmetyków z kwasem hialuronowym, pantenolem, gliceryną, czy masłem shea.