Bezpieczny pokój dla dziecka

DOMAR pokoj dzieciecy 2024

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie nasze pociechy spędzają znaczną część swojego czasu – ucząc się, bawiąc i eksplorując świat. Dlatego przy projektowaniu tej przestrzeni, na pierwszym miejscu powinny być kwestie bezpieczeństwa. Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dziecka – od miejsca do snu, po ergonomiczne rozwiązania meblowe i oświetleniowe.

Galeria TUTAJ

Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem dla każdego rodzica – zwłaszcza, gdy chodzi o stworzenie odpowiedniego środowiska do nauki i zabawy. Na co zwrócić uwagę tworząc funkcjonalne otoczenie dla naszych dzieci?

Bezpieczne miejsce do spania

Bezpieczna przestrzeń dla dzieci to przede wszystkim odpowiednio przygotowane miejsce do spania. Trzeba pamiętać, że łóżko maluchom będzie służyć nie tylko do odpoczynku, ale także jako kącik do zabaw, czytelnia, kryjówka lub… trampolina.

Bezpieczne łóżko dla dziecka powinno posiadać nie tylko solidną ramę bez dodatkowych wystających ozdób, o które maluch mógłby się skaleczyć, ale również wytrzymały stelaż oraz porządny materac. Ten ostatni powinien być przewiewny i wykonany z syntetycznych materiałów, które nie będą sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, grzybów oraz roztoczy. Są także antyalergiczne. Jeśli pokoik dla dziecka lub rodzeństwa jest niewielki, dobrze sprawdzi się łóżka rozkładane lub piętrowe. Oprócz dużej funkcjonalności, pozwoli ono także na świetną zabawę dzięki tworzeniu „domku” na niższym piętrze, powstałego za pomocą przymocowanego kocyka do elementów stelażu górnego łóżka – podpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Łóżko (lub łóżka) powinny znaleźć się w miejscu najbardziej zacisznym, aby dzieci miały trochę spokoju, będąc jednocześnie w oddaleniu od okna i kaloryfera. 

- Przy młodszym dziecku warto myśleć o ustawieniu łóżka czy łóżeczka krótszym bokiem do ściany – wówczas rodzice mają dostęp do malucha z obydwu stron. Warto też wybrać łóżko z barierką, aby ochronić dziecko przed upadkiem na podłogę – dodaje Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Bezproblemowa zabawa

W aranżacji warto pamiętać o kąciku do zabaw. Wyznawajmy tu zasadę, że im prostsza przestrzeń, tym więcej możliwości daje do pobudzania wyobraźni, ale również staje się bezpieczniejsza.

- Bawialnia powinna być wolna od ostrych kantów i przedmiotów, którymi maluch może się zranić. Aby klocki nie wywracały się na podłodze, wybierzmy wykładzinę z krótkim włosiem zamiast puchatego dywanu. Dobrze jest też zaaranżować kreatywnie ściany. Wykorzystujmy przy tym farby tablicowe, po których można dowolnie „smarować” kredą lub tablice kredowe czy magnetyczne, które też świetnie spełnią potrzeby artystyczne dziecka. Należy za to unikać tablic korkowych i pinezek, które są bardzo niebezpieczne - szczególnie dla młodszych dzieci – mówi Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Przy przechowywania dziecięcych zabawek i różności warto pomyśleć o umieszczaniu ich w plastikowych, przezroczystych pudełkach. Wszystko wówczas jest przejrzyste, a my unikamy poszukiwań zaginionych bibelotów oraz ogólnego bałaganu.

Ergonomicznie = bezpiecznie

Bezpieczny kąt dziecka, a w przyszłości nastolatka, to także dobór wygodnych, ergonomicznych i dopasowanych mebli – w szczególności biurka i krzesła. Kupując to pierwsze, czasami zapominamy, że nasz maluch intensywnie rośnie, stąd już wkrótce będziemy potrzebować dla niego większego mebla. Dlatego lepiej jest od razu zainwestować w biurko regulowane, które będzie rosło razem z naszą pociechą. 

- Pamiętamy, że nieodpowiednia postawa przy biurku może prowadzić do problemów z odcinkiem lędźwiowym. Ponadto, zdrowie naszych pociech może być obciążone uciskami na tętnice udowe, co prowadzi do problemów z krążeniem krwi w nogach oraz uciskami szyjno-barkowymi, powodując dolegliwości bólowe głowy oraz cieśni nadgarstka i kręgosłupa krzyżowego. Z tego względu krzesło również powinno mieć regulację wysokości i kąta siedzenia, będąc przy okazji wygodne oraz wymuszające prawidłową pozycję .

Ważne jest także, aby biurko naszego dziecka stało przy oknie, co pozwala na jak najdłuższe wykorzystywanie światła dziennego. Jeśli nie ma takiej możliwości – zagwarantujmy odpowiedni poziom oraz kąt padania sztucznego oświetlenia. Pamiętajmy, aby światło nie padało od tyłu i nie odbijało się w ekranie, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Przy ustawieniu biurka, warto też mieć na uwadze wyeliminowanie siedzenia tyłem do drzwi pokoju – taki kierunek może budzić u dziecka niepokój, rozpraszać i stresować.

Światło dla dziecka

Dobrze dobrane oświetlenie to ważny aspekt na każdym etapie dorastania. Najważniejsze jest wyeliminowanie tzw. olśnienia, czyli bezpośredniego blasku, które może drażnić delikatne oczy dziecka. Wybierzmy więc lampę, w której źródło światła – żarówka lub ledy – są przysłonięte i dostarczają miękkie, rozproszone, łagodne światło.

- Stwórzmy także kilka stref świetlnych, wykorzystując kinkiety boczne z miękkim, ciepłym  światłem oraz oświetlenie górne. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ możemy dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb. Warto też wykorzystać możliwość regulowania ilości światła w pokoju. Pamiętajmy też o tym, że miękkie, ciepłe światło sprzyja odpoczynkowi, a ostre, chłodne – czynnościom pielęgnacyjnym czy karmieniu. Wszelkie elementy elektryczne czy rozgrzewające się źródła światła muszą być poza zasięgiem dziecka.

Oświetlenie w pokoju dziecka uczącego się należy dobrać tak, aby było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dlatego trzeba starannie wybierać lampy dziecięce, bo mimo że design jest bardzo ważny, to jednak aspekty funkcjonalne, a przede wszystkim dobrostan wzrokowy dziecka, są najważniejsze. Pamiętajmy, że przez większość roku korzysta ono ze sztucznego źródła światła i musi być ono jak najbardziej przyjazne jego oczom.

- Zacznijmy od lampy wiszącej. Producenci kuszą wzornictwem i kolorystyką, ale kształt i rozmiar lampy należy dobrać proporcjonalnie do powierzchni pokoju. W tych niewielkich i niskich - najlepiej zastosować oświetlenie takie jak plafony i lampy wiszące  z regulacją podwieszenia. Z kolei w wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdza się lampa sufitowa w postaci żyrandola wieloramiennego. I tu uwaga: warto pomyśleć o żyrandolu, które ma regulowane źródła światła, dzięki czemu można odpowiednio rozjaśniać lub przyciemniać pokój, a także ustawiać kąt padania – podpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: Jeśli chodzi o dekoracyjne elementy oprawy świetlnej – oczywiście pociecha ma prawo wyboru, lecz zasugerujmy oprawy jasne, które zapewnią ciepłą barwę oświetlenia.

Wybór najlepszej lampki biurkowej

Pokój dziecięcy jest zawsze wielozadaniowy - jest to jednocześnie sypialnia, salon i miejsce nauki. Najważniejsze jednak w pokoju nastoletniego dziecka jest biurko. W celu zapewnienia optymalnego oświetlenia do nauki, należy ustawić biurko prostopadle do okna. Przy ustawianiu biurka i lampy biurkowej pamiętajmy też o prawo- lub leworęczności naszego dziecka. Sama lampka powinna mieć długie, wysuwane ramię umożliwiające przesuwanie i doświetlanie potrzebnej powierzchni biurka. Jej wysokość nie powinna przekraczać 40 cm, bowiem taka odległość jest optymalna dla wzroku. W pokoju dziecięcym nie może więc zabraknąć klasycznych, wzorowanych na słynnej Anglepoise, lampek ze sprężynową regulacją ramienia. Te w wersji dokręcanej do parapetu są idealne do czytania w łóżku.

Tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dziecka to kluczowy element projektowania pokoju dziecięcego. Niezbędne elementy wyposażenia, od łóżek po ergonomiczne meble i oświetlenie, można znaleźć w salonach różnych producentów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom i dbałości o detale, można zapewnić naszym pociechom komfortowy i bezpieczny świat do nauki, zabawy i odpoczynku.