3 najpopularniejsze sposoby na dochód pasywny dla seniorów

dochod pasywny

Dochód pasywny to dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Może to być metoda na powiększenie oszczędności. Najważniejsze jest jednak podejście do tego tematu z rozwagą oraz ostrożnością. Poznaj 3 najpopularniejsze sposoby na osiągnięcie dochodu pasywnego, z których mogą skorzystać również seniorzy.

W sieci można natknąć się na różne ogłoszenia czy artykuły obiecujące ogromne zyski przy minimalnym wkładzie własnym. Trzeba je traktować z dużą dozą nieufności, gdyż najczęściej jest to próba wyłudzenia danych osobowych. W przypadku dochodu pasywnego najważniejsze jest wybranie bezpiecznych metod – znajdziesz je poniżej.

Czym jest dochód pasywny?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest dochód pasywny. Najprościej można go określić jako wpływy finansowe bez angażowania własnej pracy oraz wykonywania określonych czynności. Nie wiąże się to więc z regularnym wynagrodzeniem w zamian za pracę. Dochód pasywny wymaga najczęściej zainwestowania własnych środków finansowych, a także czasu, aby można było zobaczyć efekty.

1.    Wynajem nieruchomości

To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na osiąganie dochodu pasywnego. Na to rozwiązanie decydują się osoby będące właścicielami nieruchomości, którą mogą przeznaczyć na wynajem. Może to być np. całe mieszkanie czy dom, a także pojedyncze pokoje. Wszystko zależy od konkretnych możliwości. Wynajem może być długo- lub krótkoterminowy. Każda opcja wiąże się z wydatkami związanymi np. z przeprowadzeniem niezbędnych remontów czy zakupem sprzętów, jednak długoterminowe zyski zdecydowanie przewyższają koszty.

2.    Konto oszczędnościowe lub lokata bankowa

To dwa produkty finansowe, które mogą pomóc w pomnożeniu oszczędności. Wiele osób nie wie, czym różni się lokata od konta oszczędnościowego. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Lokata umożliwia wpłacenie na nią środków, które przez określony czas pozostają do dyspozycji banku. Może to trwać np. miesiąc, kwartał lub rok. W tym czasie klient nie może korzystać swobodnie ze swoich pieniędzy, ale po zakończeniu umowy bank zwraca kapitał wraz z wypracowanymi odsetkami. Dokładne warunki ich naliczania określa wewnętrzna polityka instytucji finansowej. Zawsze istnieje możliwość wcześniejszego rozwiązania lokaty, ale zazwyczaj wiąże się to z utratą odsetek.

Z kolei konto oszczędnościowe to rachunek bankowy z wyższym oprocentowaniem niż standardowe. Możesz z niego korzystać bez żadnych ograniczeń. Jednak w przeciwieństwie do lokaty w tym przypadku trzeba się liczyć z dużo mniejszymi zyskami. Więcej informacji na temat kont oszczędnościowych znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/.

Najważniejsze różnice między tymi dwoma produktami finansowymi:

  • na konto możesz wpłacić dowolną sumę, a w przypadku lokat są to określone kwoty,
  • lokata ma wyższe oprocentowanie, co zapewnia atrakcyjniejsze zyski,
  • konto zakładasz na nieokreślony czas, lokata może być krótko- lub długoterminowa.

Jeśli dysponujesz nieco większą sumą, której nie będziesz potrzebować w najbliższym czasie, to rozważ otwarcie lokaty, która pozwoli Ci nieco powiększyć oszczędności. 

3.    Wynajem przestrzeni reklamowej

Jest to nieco mniej popularny sposób na dochód pasywny, jednak także warto go rozważyć. Możesz wystawić ogłoszenie na popularnych portalach z anonsami lub na grupach w mediach społecznościowych informujące o tym, że dysponujesz przestrzenią, na której można umieścić banery reklamowe. Może to być np. ogrodzenie lub kawałek gruntu, na którym stanie billboard. Niektóre firmy chętnie umieszczają swoje materiały także na samochodach.

Dochód pasywny – o tym musisz pamiętać

Mimo że na pierwszy rzut oka dochód pasywny wydaje się doskonałym rozwiązaniem bez wad, należy podejść do tematu bardzo rozważnie. Jeśli dysponujesz nieruchomością, którą możesz przeznaczyć na wynajem, to zadbaj o swój interes np. poprzez zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Daje ona dodatkowe możliwości do wyegzekwowania swoich praw w przypadku, gdyby osoby wynajmujące okazały się nieuczciwe. Dobrym pomysłem jest także powierzenie znalezienia najemcy agentowi nieruchomości, który ma doświadczenie oraz wiedzę w tym zakresie. Jego pomoc z pewnością będzie nieoceniona.

Bądź nieufny wobec ogłoszeń obiecujących duże zyski bez nakładów finansowych. Najczęściej są to oszustwa mające na celu wyłudzenie danych osobowych, a następnie wykorzystanie ich np. w celu zaciągnięcia chwilówek. Jeśli trafisz na interesującą ofertę, dokładnie sprawdź firmę, której dotyczy, a także zapoznaj się z opiniami innych użytkowników. Dzięki temu unikniesz wielu problemów.

Dochód pasywny może być dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy chcą dodatkowo dorobić do domowego budżetu. Trzeba jednak wybrać metody dopasowane do indywidualnych możliwości. Taki dochód wiąże się z mniejszym nakładem pracy niż w przypadku aktywnego, ale i tak nie można liczyć na ogromne zyski.