Sytuacja w 1. lidze piłkarskiej – połowa zespołów z szansą na awans do Ekstraklasy?

1liga

Rywalizacja w 1. lidze – na zapleczu Ekstraklasy jest nie mniej ciekawa niż na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym kraju. Dwie najlepsze drużyny na koniec sezonu otrzymają bezpośredni awans, a cztery kolejne – miejsca od trzeciego do szóstego – będą walczyć o awans w barażach. Spośród tych czterech drużyn jedna – najlepsza również otrzyma kwalifikację do Ekstraklasy.

Po 21 rozegranych kolejkach, na koniec lutego, sytuacja w tabeli 1. ligi wygląda bardzo ciekawie, stawka jest wyrównana, a realne szanse na awans w takim układzie sił ma połowa drużyn, a może nawet więcej. Co ciekawe dla kibiców, wiele spośród tych drużyn to utytułowane kluby lub takie, które jeszcze nie tak dawno występowały w Ekstraklasie. Przyjrzymy się poszczególnym kandydatom do awansu i ich szansom, oczekiwaniom.

Arka Gdynia

Drużyna z Trójmiasta jeszcze trzy sezony temu występowała na najwyższym szczeblu ligowym, gdzie spędzili łącznie 16 sezonów i kibice Arki bardzo chcą, aby ich pupile tam wrócili. To dwukrotni zdobywcy Pucharu i Superpucharu Polski. Po 21 kolejkach 1. ligi mają 40 punków na koncie, zajmując pierwsze miejsce i są wymieniani wśród głównych kandydatów do awansu.

GKS Tychy

Tyle samo punktów 40 co Arka – 40 ma w dorobku GKS Tychy, który zajmuje drugie miejsce. Klub z Górnego Śląska w latach 70. XX wieku zdołał zdobyć wicemistrzostwo Polski. W Ekstraklasie rozergali pięć sezonów, ostatni raz w kampanii 1996/97. Od kilku lat Tyszanie walczą o awans do Ekstraklasy, lecz dobra postawa w tym sezonie może być raczej pozytywnym zaskoczeniem. Czy uda się im utrzymać taką formę?

Motor Lublin

Po 21 kolejkach 38 punktów uzbierał Motor Lublin. To drużyna, która ma bogatych właścicieli i duże aspiracje. W swojej historii rozegrali 9 sezonów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, ostatni raz w sezonie 1991/92. W poprzednim sezonie awansowali z 2. ligi i ze sporymi możliwościami finansowymi chcą piąć się w hierarchii ligowej.

Lechia Gdańsk

Kolejny przedstawiciel Trójmiasta i kolejna drużyna z wielkimi oczekiwaniami kibiców i właścicieli – Lechia Gdańsk. Dwukrotni zdobywcy Pucharu i Superpucharu Polski mają na koncie 38 punktów – tyle samo co Motor. W poprzednim sezonie spadli z Ekstraklasy, w której łącznie spędzili 31 sezonów, a ich spadek był nie lada niespodzianką. Będą chcieli jak najszybciej tam wrócić

Wisła Kraków

„Biała Gwiazda” to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w kraju, 13-krotny Mistrz Polski, 4-krotny zdobywca Pucharu Polski,do tego Superpuchar i Puchar Ligi. Wisła spędziła na najwyższym szczeblu rozgrywkowym 82 sezony i godnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach europejskich. Będąca na piątym miejscu Wisła, ma 34 punkty i realne szanse na walkę o pierwsza dwójkę. Pod Wawelem liczą na jak najszybszy powrót Wisły do najlepszych.

Odra Opole

Również 34 punkty zgromadziła szósta Odra Opole. Od 6 sezonów grają w 1. lidze, przed dwoma laty zajęli piąte miejsce. Ich awans byłby raczej niespodzianką, co zmienia faktu, że dobrze sobie radzą. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym spędzili 22 sezony, ostatni raz 1980/81, a ich największy sukces to trzecie miejsce w 1964 roku.

Górnik Łęczna

Siódmy w tabeli Górnik Łęczna też ma w dorobku 34 punkty. Drużyna z Lubelszczyzny 8  razy wystąpiła w Ekstraklasie, a ostatni raz spadła dwa sezony temu. Jako spadkowicz nie poradzili sobie w 1. lidze, ten sezon jest dla nich nieco lepszy i mogą realnie myśleć o powrocie do najlepszych, a takie są oczekiwania w klubie i wśród kibiców.

Wisła Płock

Zajmująca ósme miejsce z dorobkiem 33 punktów Wisła Płock to spadkowicz z Ekstraklasy w poprzednim sezonie. Włodarze i kibice drużyny z Mazowsza chcą jak najszybszego powrotu. Płocczanie spędzili w Ekstraklasie 16 sezonów, ich największym sukcesem jest Puchar i Superpuchar Polski.

Miedź Legnica

W poprzednim sezonie „Miedzianka” spadła z Ekstraklasy po rocznym pobycie w niej. Podobna sytuacja miała miejsce w sezonie 2018/19. To do tej pory jedyne sezony Miedzi Legnica na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. W tym sezonie 1. ligi mają 32 punkty i zajmują dziewiąte miejsce. Zdobywcy Pucharu Polski z 1992 roku bardzo chcą znów zagrać w Ekstraklasie.

Kto awansuje do Ekstraklasy? Możesz obstawiać w Betcris!

Masz swoich faworytów do awansu do Ekstraklasy? Możesz ich wytypować w Betcris! To legalny polski bukmacher z szeroką ofertą zakładów piłkarskich i nie tylko. W Betcris możesz też obstawiać inne dyscypliny sportowe, w tym siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, hokej, rugby, tenis, Formułę 1, spoty walki czy skoki narciarskie. Miej jednak na uwadze, że zakłady sportowe to gra hazardowa i wiąże się z ryzykiem, graj więc rozważnie.