Kozetki lekarskie w geriatrii o wzmocnionym udźwigu.

kozetka1

Wysokiej jakości kozetki lekarskie są używane w wielu placówkach medycznych, także w tych, które zajmują się leczeniem oraz opieką nad pacjentami starszymi. Muszą one zapewniać nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. W przypadku oddziałów geriatrycznych, a także domów opieki czy innych miejsc, w których są diagnozowane i leczone osoby starsze, najlepiej sprawdzi się kozetka lekarska o zwiększonym udźwigu.

 Czym jest kozetka lekarska o zwiększonym udźwigu?

Swoim wyglądem oraz funkcjonalnością nie różni się ona w niczym od standardowej kozetki lekarskiej. Jednak jej udźwig pozwala wytrzymać zdecydowanie większy ciężar. Stosuje się ją do przeprowadzania badań oraz wykonywania zabiegów medycznych nie tylko u osób z większą masą ciała, ale tych z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. To właśnie dlatego świetnie sprawdza się również w przypadku osób starszych. Takie kozetki mają najczęściej wzmocnione konstrukcje zapewniające stabilność.

Dlaczego kozetka o zwiększonym udźwigu sprawdzi się w opiece nad starszymi pacjentami?

Osoby starsze bardzo często mają problemy z poruszaniem się, a ich mięśnie są znacząco osłabione. Może to powodować duże trudności w ich podnoszeniu, a także przemieszczaniu się. Kozetka o zwiększonym udźwigu pozwala na bezpieczne i wygodne ułożenie pacjenta, a następnie przetransportowanie go w inne miejsce. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest np. przełożyć osobę starszą do jej łóżka.

Kozetki wyposażone w elektryczną regulację poszczególnych części zapobiegają również odleżynom. Pozwalają one na dopasowanie pozycji do potrzeb pacjenta oraz zapewniają systematyczną jej zmianę.

Tego rodzaju łóżka wpływają także na komfort personelu medycznego. Ułatwiają opiekę nad starszymi pacjentami. Odpowiednie wyposażenie placówek pozwala na zwiększenie efektywności pracy, a także sprawia, że zabiegi oraz inne procedury medyczne mogą być wykonywane szybciej i dokładniej.

Nowoczesne kozetki i łóżka sterowane elektrycznie w placówkach przyjmujących starszych pacjentów

Łóżka zabiegowe i rehabilitacyjne z elektrycznym sterowaniem sprawdzają się świetnie także w przypadku osób starszych. Można je wygodnie oraz szybko ustawić w optymalnej pozycji za pomocą pilota lub panelu nożnego. Większość modeli jest wyposażona w oddzielne sterowanie poszczególnymi strefami łóżkami. Pozwala to na dopasowanie wysokości oraz ułożenia zagłówka, podparcia pleców i nóg. Dzięki temu lekarz może zdecydowanie sprawniej i dokładniej przeprowadzić badanie. Takie łóżka sprawdzą się również podczas różnych zabiegów czy masaży.

Nowoczesne kozetki lekarskie o zwiększonym udźwigu mogą także być wyposażone w dodatkowe elementy, które zwiększają ich funkcjonalność. W przypadku osób starszych świetnie sprawdzają się barierki boczne składane. Zabezpieczają one przed upadkiem oraz zapewniają większy komfort podczas zmiany pozycji. Dzięki nim pacjenci mogą czuć się pewniej. Wpływa to także korzystnie na komfort personelu medycznego. W razie potrzeby barierki można złożyć, co pozwala na wygodne przełożenie pacjenta.

kozetka2

Przykładem kozetki o zwiększonym udźwigu jest STEL31
– model dostępny w ofercie polskiego producenta U.B.M. Meble Medyczne

Przy łóżku zabiegowym oraz kozetce lekarskiej może znajdować się również praktyczny uchwyt na jednorazowe prześcieradło. Dzięki niemu można szybko założyć nowy materiał, który zwiększa poziom higieny i zabezpiecza powierzchnię łóżka przed zabrudzeniem.

W części zagłówka może znajdować się otwór na twarz z zatyczką. Jest on bardzo przydatny do badań, w trakcie których pacjent musi leżeć na brzuchu. Sprawdzi się także do wykonywania masaży i zabiegów rehabilitacyjnych osób starszych.

Stoły zabiegowe są wyposażone w koła z możliwością ich zablokowania w konkretnej pozycji. Mogą jednak zostać zastąpione stacjonarną wersją z możliwością poziomowania. Pozwala to dopasować stół oraz jego funkcjonalność do konkretnych potrzeb pacjentów i personelu medycznego.

Opieka nad pacjentami w podeszłym wieku wymaga nie tylko wiedzy oraz dużego doświadczenia, ale także odpowiedniego wyposażenia w sprzęt medyczny i meble. Tylko wybór produktów wysokiej jakości, wykonanych z trwałych i wytrzymałych materiałów, zapewni komfortowe warunki opieki. W przypadku osób starszych, które bardzo często mają problemy ze swobodnym przemieszczaniem się, świetnie sprawdzą się kozetki o wzmocnionym udźwigu. Są one na tyle uniwersalne, że mogą stanowić element wyposażenia wielu placówek medycznych.