Alergie skórne i sposoby na to, jak sobie z nimi radzić

alergie skorne

Alergie skórne to niestety dość częsta przypadłość, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Alergie skórne obejmują wiele chorób alergicznych, które nie jest tak łatwo rozpoznać, a do ich leczenia wymagana jest cierpliwość i regularne stosowanie leków i kosmetyków łagodzących.

Co wiemy o chorobach alergicznych skóry?

Jeśli chodzi o alergiczne choroby skóry, to wymienia się tutaj atopowe zapalenie skóry (AZS), alergiczne zapalenie skóry, alergiczny wyprysk kontaktowy, wyprysk łojotokowy, pokrzywka alergiczna i wyprysk fotoalergiczny. Na tle tych wszystkich chorób, najbadziej znane jest AZS. Ma ono przewlekły i zapalny charakter i właściwie nie da się go wyleczyć, a jedynie łagodzić objawy. Wśród najczęstszych przyczyn tego schorzenia wymienia się przyczyny genetyczne i osłabioną barierę ochronną skóry. Alergeny przedostają się do skóry o wiele łatwiej, bo ma ona uszkodzenia na naskórku, co z kolei skutkuje szybszym pojawianiem się reakcji alergicznej. Znane jest także alergiczne kontaktowe zapalenie skóry nazywane także wypryskiem alergicznym. W tym wypadku przyczyną jest konkretna substancja, która podrażnia skórę i działa drażniąco. W tym miejscu można zobaczyć stan zapalny, będący często reakcją na wybrane kosmetyki lub leki.

 Czy wiesz, co powoduje alergie skórne?

Jeśli chodzi o to, co powoduje alergie skórne, to główne przyczyny to genetyka i niewłaściwa budowa skóry. Ale to nie wszystko, bo istnieje szereg czynników, która mają wpływ na powstawanie alergii skórnych. Wymienia się tutaj w dużej mierze alergeny pokarmowe, a najbardziej znane to gluten, białka mleka krowiego, orzechy i owoce morza. Druga szeroka grupa alergenów to alergeny wziewne, czyli pleśń, pyłki roślinne, roztocza, zanieczyszczone powietrze i sierść zwierzęca. Drażniące czynniki to także wybrane składniki kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, takie jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Znane są także naturalne olejki eteryczne, środki do prania, leki, wybrane metale takie jak kobalt, chrom i nikiel.

 Czy wiesz jak pomóc podrażnionej skórze?

Alergie skórne są przyczyną złej kondycji skóry, jej podrażnienia, świądu i większej wrażliwości. Taka skóra zazwyczaj jest przesuszona, nadwrażliwa i szybko reaguje na czynniki zewnętrzne. Alergia zazwyczaj ma wpływ na osłabienie warstwy hydrolipidowej skóry, która ochrania skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ta warstwa pomaga utrzymać prawidłowy mikrobiom skóry, dlatego ważne jest, aby stosować kosmetyki pielęgnacyjne i łagodzące. Nie leczą one skóry, ale pomagają łagodzić objawy alergii, swędzenie i wysypkę. A zatem jak złagodzić alergie skórne? Nawilżenie i odżywienie takiej skóry jest ważne po to, aby odbudować jej barierę ochronną. Tylko delikatne dermokosmetyki, będą najlepsze do pielęgnacji skóry alergicznej. Kosmetyki bezzapachowe, bez substancji uczulających, o działaniu nawadniającym i natłuszczającym, to zdecydowanie dobry wybór. Ważne, aby używać ich codziennie i dobrze chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.