Bóle stawów na jesień – dlaczego nasilają się o tej porze roku?

jesienne bole stawow

Meteoropatia to nadwrażliwość organizmu na warunki pogodowe. Jest dość popularnym zjawiskiem, którego wiele osób doświadcza na co dzień. Wraz z pogorszeniem pogody na jesień nasila się wiele dolegliwości, głównie związanych ze stawami.

Dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie z bólem w sezonie jesienno-zimowym?

Dlaczego stawy jesienią bolą bardziej?

Koniec lata oznacza przede wszystkim spadek temperatury, ale także większą wilgotność i mniej słońca. Naukowcy przypuszczają, że to oraz niskie ciśnienie powodują rozszerzenie ścięgien, mięśni i innych tkanek w okolicy stawów. To z kolei może nasilać ból towarzyszący stanom zapalnym[1].
Inną potencjalną przyczyną częstszego bólu stawów jesienią i zimą są niedobory witaminy D. W naszej strefie geograficznej jej synteza w skórze zachodzi jedynie od marca do września. W pozostałych miesiącach promienie słoneczne padają na Ziemię pod nieodpowiednim kątem, przez co nie aktywują produkcji witaminy D. Tymczasem badania wykazały, że wpływa ona korzystnie na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów. Z kolei u osób z wysoką aktywnością tej choroby często występowały niedobory witaminy D[2].

Jak złagodzić jesienne bóle stawów?

W walce z bólem i sztywnością stawów mogą pomóc środki stosowane doustnie oraz miejscowo. Warto wtedy zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający np. deksketoprofen. To substancja, która hamuje działanie enzymów produkujących czynniki odpowiedzialne za stan zapalny. Dzięki temu zmniejsza towarzyszące mu objawy, takie jak ból i obrzęk.
Deksketoprofen łagodzi bóle o nasileniu niskim do umiarkowanego. Ma udowodnioną skuteczność w objawowym leczeniu wielu rodzajów bólu, m.in. ostrych, pourazowych oraz tych wywołanych zaostrzeniem choroby zwyrodnieniowej[3].
Oprócz leków doustnych warto zastosować także preparaty miejscowe. Maści i żele przeciwbólowe również zawierają środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenak, naproksen czy ibuprofen. Mogą być stosowane jednocześnie z tabletkami czy saszetkami, ponieważ przez skórę praktycznie nie wchłaniają się do krwiobiegu.

Jak zadbać o stawy, żeby zmniejszyć ryzyko bólu?

  •  Regularnie badaj poziom witaminy D. Jej niedobory są powszechne wśród Polaków, więc w sezonie zimowym warto ją suplementować.
  • Dbaj o ciepło jesienią i zimą. Ubieraj się na przysłowiową cebulkę i staraj się nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała, żeby nie obciążać nadmiernie stawów.
  • Staraj się uprawiać aktywność fizyczną. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, które z kolei odciążają stawy.
  • Rozciągaj się każdego dnia. To pomaga zmniejszyć sztywność stawów i rozgrzać mięśnie, dzięki czemu wszelkie aktywności przychodzą łatwiej.
  • Jeśli cierpisz na choroby reumatyczne, stosuj ciepłe okłady i rozgrzewające kąpiele. Podwyższona temperatura rozszerza naczynia krwionośnie, rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości bólowe.

Choroby przewlekłe i stare urazy mogą odezwać się jesienią. Dlatego przygotuj się na ten sezon. Regularnie sprawdzaj prognozę pogody i dopasuj ubiór do warunków na zewnątrz, dzięki czemu nie zaskoczy Cię niska temperatura. Dbaj też o swoje samopoczucie, żeby nie dopadła Cię jesienna chandra.

[1] The University of Chicago Medicine: https://www.uchicagomedicine.org/forefront/prevention-and-screening-articles/its-cold-outside-do-your-joints-hurt [dostęp: 02.09.2023].
[2] Grygiel-Górniak, B., Thiem, A., & Samborski, W. (2021). Znaczenie witaminy D w układowych chorobach tkanki łącznej. Rheumatology Forum, 7(2), 55-64.
[3] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1), 61-67.