Czego potrzebuje skóra podczas menopauzy? Wskazówki

menopauza

Starzenie się skóry to proces, którego nie da się całkowicie zatrzymać. W okresie menopauzy w całym organizmie kobiety obserwują wiele zmian, które wpływają również na kondycję i wygląd skóry. Cera dojrzała szybciej traci nawilżenie i elastyczność, jest bardziej skłonna do podrażnień i może mocniej reagować na niektóre czynniki. Jak pielęgnować skórę podczas menopauzy?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci o nią odpowiednio zadbać.

Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji

Nawilżanie to obowiązkowy etap pielęgnacji skóry w każdym wieku, jednak w przypadku cery dojrzałej jest on szczególnie istotny. Skóra w okresie menopauzy znacznie szybciej traci nawilżenie niż skóra młoda. Co więcej, niepożądane efekty braku nawilżenia będą na niej znacznie bardziej widoczne.
Skórę dojrzałą należy nawilżać przynajmniej dwa razy dziennie. Rano dobrze jest korzystać z lekkich kosmetyków, które nie pozostawią na cerze tłustej warstwy i mogą być stosowane pod makijaż. Wieczorem natomiast po dokładnym demakijażu warto wybrać serum nawilżające do twarzy pełne odżywczych składników aktywnych, które wspomoże regenerację cery podczas odpoczynku.

Ujędrnianie i wygładzenie cery – jak się za to zabrać?

Podczas menopauzy skóra może widocznie tracić elastyczność, a na jej powierzchni mogą pojawiać się pierwsze głębokie zmarszczki. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim przez wspomniane wcześniej regularne nawilżanie skóry. Utrata nawilżenia to prosta droga do zmarszczek i matowej cery. Same kosmetyki nawilżające nie zastąpią jednak profesjonalnych preparatów ujędrniających, których głównym zadaniem jest spowalnianie procesów starzenia się skóry i wygładzanie zmarszczek.
Codzienną pielęgnację skóry uzupełnij dobrze dobranym kosmetykiem o działaniu ujędrniającym i wygładzającym. Stosuj go zwłaszcza wieczorem, ponieważ to przez noc cera wchłonie najwięcej składników odżywczych. Jeśli nakładając takie produkty, zapewnisz skórze delikatny masaż, dodatkowo wyrównasz jej koloryt i poprawisz krążenie krwi.

Kosmetyki łagodzące dla cery dojrzałej

Nawet jeśli przed menopauzą skóra nie wykazywała skłonności do podrażnień, w dojrzałym wieku jej wrażliwość często się zmienia. Wiele kobiet zauważa, że niektóre kosmetyki, w tym nawet dotychczas używane, zaczynają wywoływać niepożądane efekty w postaci zaczerwienienia bądź przesuszenia cery. Skóra może tak reagować również na różne czynniki zewnętrzne jak nadmiar słońca, suchość powietrza czy skrajne temperatury na zewnątrz.
W okresie menopauzy warto wybierać kosmetyki o delikatnym działaniu i z naturalnymi składnikami. Dobrze jest także codziennie nakładać na cerę preparat łagodzący. Wiele z nich to produkty o różnym zastosowaniu, w tym na przykład kremy nawilżające do twarzy ze składnikami łagodzącymi i przyspieszającymi regenerację skóry.

Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej

Czy wiesz, że ekspozycja na słońce to główny czynnik przyspieszający starzenie się skóry? Szkodliwe promienie UV zawarte w świetle słonecznym mogą być powodem utraty elastyczności cery, jej przesuszenia, zmatowienia, a nawet nierównego kolorytu. Żeby tego uniknąć, należy na co dzień stosować kosmetyki z filtrem SPF.
Produkty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną skóry kojarzą się ze słoneczną plażą i wakacjami. Warto wiedzieć jednak, że więcej słońca jest w stanie dotrzeć do skóry podczas codziennych spacerów, wpływając na nią regularnie. Kosmetyki z filtrem SPF zaleca się używać zawsze, kiedy czas ekspozycji na słońce przekroczy 15 minut. Wiele produktów tego typu ma lekką konsystencję i może być nanoszonych na skórę przed makijażem, dzięki czemu dobrze sprawdza się na co dzień.