Najważniejsze zasady dbania o wzrok przy pracy biurowej

wzrok

Czy większość swojego dnia spędzasz przed komputerem? A może już zauważasz zmęczenie oczu, a także pogorszenie wzroku? To najwyższa pora na zmiany i odpowiedni czas, aby zadbać o swój wzrok!

Wdrożenie właściwych nawyków nie tylko pozwoli Twoim oczom odpocząć, ale także może spowolnić rozwój wad i chorób oczu. Poznaj sposoby na dbanie o wzrok!  

Wykonując pracę biurową, większość czasu spędzamy przed ekranem komputera. Jednakże długie wpatrywanie się w monitor może wpłynąć negatywnie na nasz wzrok i prowadzić do rozwoju wad i chorób oczu, a także zmęczenia oczu, suchości spojówek i bólu głowy. Aby temu zapobiec, należy zadbać o kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze – miejsce pracy

Niezwykle istotne jest, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki pracy. Dla zdrowia naszych oczu najistotniejsze są:

  • odpowiednie oświetlenie,
  • właściwa odległość od ekranu.

Pomieszczenie, w którym pracujemy, powinno mieć 1 lub 2 źródła jasnego światła, które nie rzuca cienia na ekran komputera. Co więcej, idealnie, jeśli jedno źródło światła jest ulokowane od góry i oświetla wszystko, co widzimy na biurku lub stole, czyli komputer, klawiaturę, myszkę, a także ekran. Drugie źródło światła może stanowić lampka na biurku, która powinna być ulokowana po lewej stronie u osób praworęcznych i na odwrót u leworęcznych. Taka lokalizacja sprawia, że ręka dominująca podczas np. obsługi myszki nie zasłania źródła światła. Właściwe oświetlenie jest ważne, ponieważ zmniejsza obciążenie wzroku, zwiększa wydolność naszych oczu, które później się męczą, a także pomaga w utrzymaniu właściwej ostrości widzenia.

Nie mniej istotna jest odpowiednia odległość od ekranu. Jak wskazują eksperci właściwe ustawienie monitora to odległość około 50-70 cm od ekranu. Co więcej, ekran powinien znajdować się na mniej więcej na wysokości wzroku, ewentualnie kilka centymetrów poniżej (gdy siedzimy na krześle, wyprostowani, głowa ustawiona horyzontalnie). Jeśli na co dzień pracujemy na laptopie, warto zainwestować w podstawkę, która pozwala ustawić ekran na odpowiedniej wysokości. Ten zabieg nie tylko odciąża nasz wzrok, ale także mięśnie kręgosłupa i szyi.

Zmiana nawyków

Dla zdrowia naszych oczu niezwykle istotne jest także to, aby intensywne wpatrywanie się w monitor nie trwało zbyt długo. Niestety, właśnie taka nieustanna praca przyczynia się do nadmiernego napięcia mięśni w gałce ocznej i w konsekwencji może prowadzić m.in. do rozwoju krótkowzroczności. Zatem, aby tego uniknąć, warto od czasu do czasu robić sobie regularne przerwy bądź zmieniać obowiązki na takie, które nie wymagają ciągłego wpatrywania się w monitor. Regularne przerwy podczas pracy przy komputerze powinien robić każdy z nas, stosując zasadę 20/20/20, która polega na tym, że po 20 minutach pracy przy komputerze odrywamy wzrok od ekranu i patrzymy na odległość 20 stóp (około 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund. Taki nawyk pozwala nie tylko odpocząć naszym oczom, ale także przyczynia się do rozluźnienia mięśni i zmniejsza ryzyko rozwoju wad wzroku.

Używanie okularów

Podczas pracy biurowej, gdy wiele godzin spędzasz przed komputerem, regularnie powinieneś uczęszczać na konsultacje do lekarza okulisty i optometrysty. Wykonywanie badań kontrolnych przynajmniej raz w roku, pozwoli nie tylko zadbać o wzrok, ale także szybko rozpoznać i zdiagnozować, że dzieje się coś złego. Jeśli lekarz zdecyduje, że warto przepisać Ci okulary biurowe, nie unikaj ich! Ta metoda to podstawowa, bezbolesna i skuteczna korekcja wady wzroku.

Dieta dobra dla oczu

Odpowiednio skomponowana dieta, pozwala uzupełnić jadłospis w składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Wśród składników, które są najistotniejsze dla naszych oczu wymieniamy:

  • antyoksydanty takie jak beta-karoten, luteinę, zeaksantynę czy witaminę C – składniki te pozwalają na neutralizację stresu oksydacyjnego, czyli po prostu inaktywowanie cząsteczek i atomów, które przyspieszają niszczenie i starzenie się komórek układu wzrokowego; źródłem tych składników są przede wszystkim świeże warzywa i owoce np. wit. A: marchew, dynia, bataty, szpinak i papryka, witamina C: owoce cytrusowe, owoce jagodowe, papryka czy dzika róża; źródłem luteiny i zeaksantyny może być szpinak, kukurydza czy jaja kurze.
  • witamina E – to składnik rozpuszczalny w tłuszczach, także o właściwościach antyoksydacyjnych, pomaga chronić nasz wzrok przed działaniem wolnych rodników; źródłem witaminy E są: orzechy np. włoskie, nasiona np. słonecznik, oleje roślinne czy awokado,
  • kwasy omega-3 – a w szczególności kwas dokozaheksaenowy (DHA), który jest elementem budulcowym układu nerwowego i składnikiem siatkówki oka. Znajdziemy go przede wszystkim w tłustych, dziko żyjących rybach morskich takich jak łosoś, tuńczyk i sardynki.

Podsumowując, aby zadbać o swój wzrok, należy wprowadzić kilka prostych nawyków, które wpłyną korzystnie nie tylko na nasze oczy, ale na zdrowie ogółem. W końcu zdrowa dieta czy odpowiednie warunki w pracy zmniejszą ryzyko chorób zwyrodnieniowych, bólu pleców czy bólu głowy. Co więcej, chcąc zadbać o oczy, należy pamiętać o regularnych przerwach czy uczęszczaniu na konsultacje okulistyczne.