Technologie domowe przyszłości, które powinieneś znać

technologie przyszlosci

Wiele z futurystycznych technologii, które widzimy w filmach sci-fi jest tak niesamowitych, że trudno sobie wyobrazić, że mogą one kiedyś zaistnieć w naszych domach. W rzeczywistości, może ona istnieć już teraz. Nowoczesna technologia rozwinęła się do tego stopnia, że możemy teraz sterować naszymi telewizorami, światłami, a nawet termostatami za pomocą naszego smartfona.

To tylko wierzchołek góry lodowej.

Zautomatyzowane roboty

Zautomatyzowane roboty już istnieją i są używane w wielu domach dzisiaj. Urządzenia takie jak iRobot są zaprojektowane tak, aby autonomicznie poruszać się po Twoim domu i czyścić podłogi. To mniej więcej tyle, ile udało nam się osiągnąć w przypadku robotów konsumenckich. Prototyp robota zaprezentowany przez naukowców z Niemiec robi całkiem sporo więcej niż czyszczenie podłóg. Jednorękie i trójpalczaste urządzenie może podnosić przedmioty, sprzątać, obsługiwać różne maszyny, a nawet podawać gościom napoje.

Inteligentne urządzenia (Smart Appliances)

Wyobraź sobie lodówkę, a w niej szklankę wody czeka na Ciebie, gdy dojdziesz do kuchni - zamówione bezpośrednio z telefonu komórkowego. Możesz już kupić lodówki, pralki, suszarki i inne urządzenia wyposażone w ekrany dotykowe i mnóstwo czujników. Kilka z nich jest nawet gotowych do podłączenia do internetu, co pozwala na instalowanie i używanie aplikacji bezpośrednio z urządzenia mamtoo.pl

Sterowanie oświetleniem

Pod warunkiem, że masz odpowiednią konfigurację w swoim domu, światła mogą być teraz kontrolowane z urządzeń mobilnych, paneli dotykowych lub zautomatyzowanego systemu.
Inteligentny termostat, może być nawet zaprogramowany tak, aby włączał światła w Twoim domu i chłodził powietrze w środku, gdy tylko wrócisz z wakacji. Wyobraź sobie, że możesz zaprogramować swój system tak, aby włączał światła o różnych porach dnia lub nocy.

Śledzenie energii lub technologia energooszczędna

Twój samochód informuje Cię o konieczności wymiany oleju, więc dlaczego Twój dom nie przekazuje Ci takich informacji? Pomyśl o jednostce klimatyzacji, która może wysyłać powiadomienia o konieczności wymiany filtra powietrza.
Jeszcze lepiej, pomyśl o systemie energetycznym, który może powiedzieć ci, kiedy przekraczasz budżet na energię w danym miesiącu. Nie minie wiele czasu, zanim na rynku pojawi się więcej niż tylko kilku konkurentów, a systemy śledzenia energii staną się standardem w nowoczesnym domu.

Inteligentne toalety

W Japonii istnieją toalety, które po załatwieniu swoich spraw przeprowadzają analizę moczu, a następnie informują, czy mają cukrzycę lub czy są na nią narażeni. Wydaje się, że to jedno z głównych zastosowań inteligentnych toalet, utrzymywanie nas w zdrowiu, co ma wiele sensu, gdy się o tym pomyśli. Można się wiele nauczyć, analizując kał i mocz. Toalety mogą wkrótce być w stanie powiedzieć kobietom, że są w ciąży, analizując mocz, lub że ktoś ma raka okrężnicy,